Reakcija
33

Udruženje "Isa-beg Ishaković" o obilježavanju dana osnivanja Sarajeva: "1. februar ima historijski korijen"

Piše: V. K.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Udruženje za zaštitu kulturne baštine Bosne i Hercegovine "Isa-beg Ishaković"obratilo se javnosti sa reakcijom na aktuelno pitanje obilježavanja dana osnivanja Sarajeva.

U svojoj reakciji, ovo udruženje koje je bilo i prvobitni inicijator ove ideje, navelo je kako 1. februar ima historijski korijen.

"Obilježavanje dana osnivanja Sarajeva 1. februara, ima historijski korijen u Isa- begovoj vakufnami iz 1462. godine, koja predstavlja prvi poznati dokument kojom su uvakufljeni planski izgrađeni javni objekti i objekti komunalne infrastrukture u Sarajevu kakvog ga danas poznajemo, radi se o izuzetno vrijednom historijskom dokumentu. Nije prvi put da se ova inicijativa aktuelizira, ali je prvi put ovako veliki interes javnosti za ovu temu", naveli su.

Nakon toga, naglasili su kako su dužni podsjetiti na nekoliko stvari.

"S tim u vezi, kao Udruženje koje baštini uspomenu na lik i djelo utemeljitelja Sarajeva Isa-bega Ishakovića dužnost nam je javnost podsjetiti da je još 2008. godine gradsko vijeće Grada Sarajeva formiralo Komisiju za utvrđivanje lokacije ukopa osnivača Sarajeva Isa-bega Ishakovića i njegovog sina Mehmed-bega u čijem sastavu su bili dr. Behija Zlatar, prof.dr. Vesna Mušeta i doc.dr. Husnija Kamberović, koja je na osnovu istraživanja dostupnih izvora i literature u izvještaju nedvojbeno utvrdila značaj njegovog lika i djela kao osnivača Sarajeva. Protekom vremena, sada, akademik Husnija Kamberović gorljivo u javnosti iznosi stav kako je pogrešno kao Dan osnivanja Sarajeva utvrditi 1. februar, kao da je zaboravio da je pored učešća u navedenoj Komisiji bio glavni i odgovorni urednik Historijske monografije čiji su recenzenti akademik Dževad Juzbašić i prof.dr. Mustafa Imamović u kojoj se također, kao osnivač Sarajeva spominje Isa-beg Ishaković", poručili su.

Kritike su uputili i dijelu akademske zajednice.

"Tužno je gledati dio akademske zajednice koja u javnost iznosi toliko neistina i pokušava devalvirati značaj čovjeka koji je postavio temelje današnjeg Sarajeva, kao da je na sceni takmičenje u umanjenju značaja njegovog djela. Proglašavanjem 1. februara kao Dana osnivanja Sarajeva, ne gubi se značaj 6. aprila, naprotiv, Sarajevo je uvijek bilo simbioza različitih kultura, uvijek je bilo dovoljno široko za ljude svih vjera i nacija i sinonim je za zajedništvo, stoga pozivamo javnost, akademsku zajednicu, ali i gradske vijećnike da se suzdrže od narušavanja lika i ugleda čovjeka koji je osnovao Sarajevo, te i na ovaj način pokažu zajedništvo odavanjem počasti osnivaču Sarajeva Isa-begu Ishakoviću", navodi se u saopštenju ovog Udruženja.