Iz Udruženja navode da se konflikt između Izraela i Palestine nažalost nastavlja ostavljajući dubok trag neizmjerne patnje i gubitaka.
"Nedavne izjave generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, Antonia Guterresa, i izraelskog predstavnika u UN-u, Gilada Erdana, ukazuju na duboko podeljeno mišljenje o uzrocima i rešenjima ovog dugotrajnog sukoba", kažu iz Udruženja žrtava i svedoka genocida.
Naglašavaju da svaka izgubljena ljudska žrtva, neovisno o strani, predstavlja tragediju i neprocjenjiv gubitak te da civilni životi ne bi nikada trebali biti kolateralna šteta u sukobima.
"Ujedinjeni narodi su osnovani nakon strahota holokausta kako bi se spriječilo ponavljanje takvih zlodjela. To je suština njihove uloge - zaštita ljudskih prava i mirno rješavanje konflikata. Generalni sekretar UN-a, Antonio Guterres, je istakao važnost sagledavanja dubokih korijena ovog konflikta. On je prepoznao da nasilni napadi Hamasa nisu izolovani činovi, već dio dužeg perioda nesigurnosti i okupacije kojoj su palestinski ljudi bili izloženi", navode iz Udruženja.
To je, dodaju, historija koja seže unazad 56 godina i ne možemo zanemariti ovu realnost.
"Važno je napomenuti da generalni sekretar UN-a jasno osuđuje i napade Hamasa. Njegove izjave ne predstavljaju opravdanje za terorizam i ubijanje, već pokušavaju postaviti kontekst zašto se ovi konflikti dešavaju. Kritike gospodina Erdana kao da zanemaruju ovu suštinu", ističu.
Ističu da je poziv na ostavku generalnog sekretara UN-a je drastičan i neproduktivan.
"UN je forum za dijalog i diplomatsko rješavanje sukoba, a svaki razgovor o tome treba biti dobrodošao. Umjesto poziva na odstupanje, trebali bismo iskoristiti ovu priliku za otvaranje dijaloga i traženje rešenja koja će okončati patnje palestinskog naroda. Podržavamo generalnog sekretara UN-a, Antonia Guterresa, u njegovim naporima da promoviše mir i istinu u ovom dugotrajnom konfliktu. Njegova hrabrost da istakne neugodne istine je ključna za napredak prema miru i stabilnosti na Bliskom istoku", kažu.
Nadaju se da će međunarodna zajednica nastaviti raditi zajedno kako bi se postigao pravičan i održiv mir u regionu.
"Također, nadamo se da će se osnovati sud za ratne zločine na području Palestine, kao što je to učinjeno za Ruandu i bivšu Jugoslaviju, kako bi se osigurala odgovornost za zločine počinjene tokom ovog sukoba. Mir nije nemoguć, ali za njega je potrebno razumijevanje, suosjećanje i dijalog. To je naša zajednička odgovornost prema budućim generacijama", zaključuju iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.