Očekuju bar minimum
129

Udruženje žrtava rata iz Foče o presudi Ratku Mladiću: Za nas pravde nema, u nama su sve ubili '92.

E. A.
Halida Konjo Uzunović (Foto: Klix.ba)
Halida Konjo Uzunović
Članovi Udruženja žrtava rata "Foča 1992.-1995", sa nadom, ali i zebnjom očekuju ishod sutrašnje konačne presude za genocid i ratne zločine generalu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću.

Halida Konjo Uzunović, predsjednica Udruženja ističe kako pravde za žrtve i njihove porodice nema pod bh. nebom, ali ni u Hagu jer većina onih koji prate dešavanja u haškoj sudnici nisu optimisti da će zapovjednik VRS-a biti proglašen krivim i za drugi genocid iz optužnice počinjen u šest bh. općina, između ostalh i Foču, za koji ga je prvostepeno vijeće oslobodilo.

"Očekujemo minimum, a to je potvrda prvostepene presude. Naravno da negdje duboko u našoj ranjenoj duši vjerujemo da će Međunarodni sud u Hagu smognuti snage da potvrdi presudu za genocid i u Foči i u Prijedoru, kao i drugim općinama. Sve što se desilo u Foči ima karakter genocida. Progoni, istrebljenja, masovna i sistematska silovanja, logori za žene i muškarce, masovne i pojedinačne grobnice, urbicid, kulturocid. To mogu sopstvenim primjerom potvrditi, jer su zatvorili u tamnicu KPD-oma sve muške članove moje porodice, žene su zarobili i silovali, ponizili, mučili i na kraju protjerali", kaže Konjo-Uzunović.

Dodaje kako bez obzira na ishod sutrašnje presude pravde za žrtve i njihove porodice nema.

"Za nas pravde nema, nama i u nama su ubili sve 1992. godine.To je zločin bez presedana, najgnusniji, najprljaviji i najbrutalniji. Satisfakcija bi bila da se presudi i prizna zločin, da pronađemo naše najmilije, da nam dozvole da sagradimo spomen obilježje ubijenim, djeci, ženama i muškarcima, žrtvama Foče", smatra Halida Konjo Uzunović.

Dodaje da, nažalost, zločince u RS-u, i dalje slave kao junake, te da ne vjeruje da će sutrašnja presuda bilo šta promjeniti u tom smislu dok je na sceni politika negiranja zločina i glorifikacija zločinaca što je izraženo posebno u Foči gdje je nedavno osvanuo i mural Ratku Mladiću.

"Jadno i čemerno, čega se pametan stidi budala se ponosi, tako mi to gledamo. Ubiješ, zarobiš, siluješ, pa onda negiraš, lažes i bježiš od realnosti i istine. To treba izučavati na svjetskim institutima, velikosrpstvo i mržnja prema svima i svemu što nije srpsko. Žalosno je da silovane djevojčice, djevojke i žene umjesto podrške i empatije komšija Srba, dočekaju murali pored fočanskih logora za žene.To vam sve govori", kaže Uzunović.

Ona ne vjeruje da se u Republici Srpskoj tek tako može promjeniti odnos prema ratnim zločincima.

"Nažalost uvijek će biti isto.Vidite li poruka i prijetnji na fočanskim zgradama, vidite li silne spomenike koje su sami sebi izgradili po Foči? A gdje smo mi? Ko se bori za nas? Ko traži pravdu za nas? Ko brine za nas? Niko! Šlag na sve to je nemar bh vlasti i institucija. Čekamo sutrašnju presudu, neko u Foči, neko u radionici Snaga žene Foče, neko u svome domu. Rasuti smo, tužni i prazni", kaže Halida Konjo Uzunović, predsjednica Udruženja žrtava rata "Foča 1992.-1995".

Bošnjaci Foče tvrde da je u ovoj općini izvršen genocid, čemu u prilog idu podaci o 22 000 protjeranih, ubijenih i silovanih. U Foči je u kratkom vremenskom periodu 1992. godine ubijeno gotovo 3.000 civila, a za 627 tragaju njihovi najbliži kako bi im mogli klanjati dženazu. Među žrtvama je 586 žena dok su brojni objekti tokom rata pretvoreni u logore.

Foča je općina u kojoj je najviše žena ubijeno i silovano tokom agresije. Sistemsko silovanje i zlostavljanje žena bilo je dio sveobuhvatnog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bio trajno uklanjanje bošnjačke zajednice sa ovog područja. Bošnjaci Foče su ubijani, mučeni, pritvarani i sistemski progonjeni, s ciljem da ih u tom gradu više ne bude.