![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_181009037.jpg?v=1)
Posebna pažnja posvećena je udruživanju i zaštiti prava nove klase koju je kreirala digitalna revolucija kojoj je potrebno omogućiti humane uslove za rad. To često podrazumijeva i rad na promjeni zakonodavstva što je istakla Elena Babić, predstavnica Udruženja “Freelance” BH.
Samira Nuhanović, osnivačica “Kooperative”, “zadruge za učenje pojasnila je značenje i razvoj pojma zadruge, dok su Giulio Focardi I Lorenza Salati, istraživači kolaborativnih ekonomija i pokretači coworking prostora Multifactory R84 u Mantovi predstavili publikaciju “Uspon kolaborativnih ekonomija- Od coworking prostora do multifactory modela” čiji su autori. Publikaciju je u sklopu projekta TandemEurope izdalo Udruženje AKCIJA.
Centralni koncept kojeg knjiga promoviše je “multifactory”, novi tip produktivnog i kolaborativnog prostora u kulturnom sektoru. Kao zajednički radni prostor razlikuje se od modela "coworking prostora" kao "zajednica sa svrhom" gdje su ključni faktori umjetničke i privredne djelatnosti, besplatan pristup zajedničkim resursima i slobodna razmjena znanja. Mario Hibert s Filozofskog fakulteta u Sarajevu i Aida Kalender iz Akcije pojasnili su pojam prekarijata- nove klase koju čine milioni ljudi koi prolaze kroz zajednička iskustva nesigurnosti u radu i zaposlenju.
Učesnici i učesnice debate govorili su i o napuštenim industrijskim prostorima širom Bosne i Hercegovine koji bi mogli biti iskorišteni za stvaranje prostora u kojem bi zajednički djelovali oni koji se bave kulturnim i kreativnim industrijama u našoj zemlji. Debatu je otvorio ambasador Republike Italije u BiH Nicola Minasi, a saradnju R84 i Udruženja AKCIJA omogućio je TandemEurope, inicijativa Evropske kulturne fondacije (Amsterdam) I Mit Oste.V. (Berlin) za društvenu inovaciju i promjenu posredstvom kulture, a organizaciju debate, te izdavanje publikacije podržali su FODBiH i Heinrich Boell Stiftung BiH.