Uhapšen Turčin, direktor škole u Bihaću: Prijeti mu deportacija, advokat sumnja na otmicu
"Nama su rekli da nemamo punomoć za njegovo zastupanje. Međutim, čovjeka su lišili slobode i ne daju mu da priča s nama. Također, iz navedenog koledža su nam rekli da su pokušali pratiti vozilo u kojem su ga odveli, ali automobil se kretao velikom brzinom i praktično je prošao kroz sva crvena svjetla te ga je bilo nemoguće pratiti", kazao nam je Ademović.
Inače, Nedim Ademović je pravni zastupnik nekoliko turskih državljana čije izručenje traži Turska. On ističe da F.K. ima stalni boravak u BiH, te da više od 20 godina sa svojom porodicom živi u našoj državi.
"Meni je nepojmljivo da ga povezuju s bilo čim osim sa politički motiviranom zahtjevu Turske za izručenje tzv. gullenovaca. Ovo bi mogao biti prvi slučaj otmice jednog turskog državljanina u BiH po zahtjevu vlasti u Turskoj. Svjedoci smo da su Kosovo, Azerbejdžan, Moldavija po zahtjevima Turske, na slične načine odvodile turske državljane i neformalno ih izručivale vlastima Turske", rekao nam je Ademović.
Također, ostaje da se vidi da li će se BiH pridružiti državama koje je Evropski sud za ljudska prava osudio zbog faktičke otmice stranih državljana i deportacije bez mogućnosti vođenja sudskog postupka.
Porodica navedenog turskog državljanina, učenici, nastavnici i roditelji djece zabrinuti su zbog ovih dešavanja i očekuju brzu reakciju i objašnjenje zašto je on lišen slobode, gdje je sprovoden i gdje se nalazi.
Una-Sana koledž u Bihaću posluje u okviru grupacije Richmond parka sa sjedištem u Sarajevu koja je pravni nasljednik obrazovnih institucija "Bosna Sema".
Ovaj koledž djeluje više od 20 godina, te je najuspješnija obrazovna institucija u ovom kantonu čiji su učenici nagrađeni na brojnim međunarodnim i državnim takmičenjima.
Inače, čitava priča potaknuta je nakon poziva turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana vlastima tokom boravka u Sarajevu u julu da se izruče određeni turski državljani koji su pod optužbama turske vlasti da su sljedbenici Fetullaha Gulena.
Služba za poslove sa strancima BiH u septembru je poništila boravišne dozvole za četiri turska državljanina.
Advokatski tim se žalio na odluku službe, ali je Ministarstvo sigurnosti BiH odbilo žalbu, tako da se sada vodi upravni postupak pred Sudom Bosne i Hercegovine.