Ulični rječnik političara ohrabren i zakonom: Govor mržnje neprihvatljiv samo u mjesec dana kampanje
Nakon što je Čamdžić u sinoćnjem gostovanju u Centralnom dnevniku televizije Face komentarisao Zahiragićeve političke stavove, Zahiragić mu je preko društvene mreže Twitter poručio da je "pseto balijsko". Nakon burne reakcije javnosti na Twitteru, SDA-ov zvaničnik se nije izvinio, ali je istakao da je riječ o "nespretnoj" i "neadekvatnoj" objavi.
Da ovakve poruke političara budu sve učestalije, a da za to uopće ne snose bilo kakvu odgovornost, doprinosi se i postojećom zakonskom regulativom. Na to je ukazao i član Centralne izborne komisije (CIK) Željko Bakalar.
Podsjetio je na slučaj stranke Ujedinjena Srpska kojoj je CIK pokušao onemogućiti učešće na posljednjim lokalnim izborima zbog govora mržnje u videospotu ove stranke.
Međutim, sud Bosne i Hercegovine je poništio CIK-ovu suspenziju zbog toga što je govor mržnje kažnjiv samo ako je izražen u toku izborne kampanje, što je regulisano Izbornim zakonom. U slučaju Ujedinjene Srpske, sporni videospot je objavljen prije početka kampanje.
Govor mržnje" je svaki oblik javnog izražavanja ili govora koji izaziva ili potiče mržnju, diskriminaciju ili nasilje protiv bilo koje osobe ili grupe osoba, na osnovu rase, boje kože, nacionalnosti, spola ili vjere, etničkog porijekla ili bilo koje druge osobne karakteristike. pic.twitter.com/wkpUhzv3XU
— Zeljko Bakalar (@BakalarZeljko) March 12, 2023
Među njima je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik (SNSD) koji nerijetko vrijeđa političke protivnike, neistomišljenike, novinare i druge. U međuvremenu upravo Dodikova vlast juriša na novinare i slobodu govora, namjeravajući tako zaštititi, kako tvrde, svoj dignitet.