Iznijeli zahtjeve
45

Unija studenata UNZE protiv izmjena Zakona o visokom obrazovanju

Piše: E. M.
Grb Univerziteta u Zenici
Grb Univerziteta u Zenici
Unija studenata Univerziteta u Zenici izražava najoštrije protivljenje predloženim izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona, koje se planiraju usvojiti na sjednici Skupštine ZDK danas.

Saopćenje Unije studenata UNZE prenosimo u cjelosti.

"Ovakve izmjene, donesene po skraćenom postupku, bez javne rasprave i učešća Univerziteta, ozbiljno ugrožavaju autonomiju univerziteta, dostojanstvo akademske zajednice i budućnost visokog obrazovanja.

Šta je ključna problematika u predloženim izmjenama i dopunama i zašto izražavamo svoje nezadovoljstvo?

Politizacija univerziteta

Izmjene daju prekomjerne ovlasti političkim tijelima, poput Upravnog odbora, čime se ključne odluke o akademskim pitanjima, uključujući napredovanje u zvanje, prebacuju iz ruku stručnih i akademskih tijela u političku sferu. Ovo urušava integritet i akademske standarde te otvara prostor za zloupotrebe. Dovodimo se u situaciju da nekoliko ljudi, članovi Upravnog odbora UNZE, odlučuju o svim akademskim pitanjima na Univerzitetu u Zenici. Na taj način se Senatu oduzima svrha i smisao postojanja, ako će o takvim pitanjima odlučivati većina koju imenuje Vlada.

Narušavanje autonomije i kvaliteta obrazovanja

Umjesto jačanja univerzitetske autonomije i unapređenja kvaliteta obrazovanja, predložene izmjene urušavaju sistem. Politizacija procesa i nepoštivanje stručnosti šalju poruku studentima da je puno efikasnije i lakše baviti se politikom, završavati privatne fakultete jer će nam izbore u zvanja poklanjati politička struja koja se u tom trenutku nađe na vlasti, jer bavljenje naučno-istraživačkim radom, doprinositi Univerzitetu, studirati i učiti – neće imati smisla, kada o nama neće odlučivati ljudi koji znaju kakvu težinu to ima.

Nepostojanje procjene uticaja

Predložene izmjene nisu zasnovane na jasnoj analizi niti su usklađene s presudama Ustavnog suda i Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH.

Unija studenata poručuje da ovakve izmjene šalju poruku da se akademski integritet i izvrsnost ne cijene, što će obeshrabriti mlade istraživače i buduće generacije. Umjesto da se visoko obrazovanje unapređuje, predložene izmjene vode ka njegovom urušavanju i politizaciji, što studenti neće mirno gledati i dozvoliti.

Naši zahtjevi:

  1. Vratiti prijedlog izmjena i dopuna zakona u redovnu proceduru i osigurati učešće akademske zajednice u njegovoj izradi.

Zaustaviti politizaciju univerziteta i osigurati da odluke o akademskim pitanjima donose stručna tijela, a ne političke strukture. Poštovati presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Unija studenata jasno poručuje: Nećemo mirno posmatrati urušavanje obrazovnog sistema! Ako se predložene izmjene usvoje, studenti će poduzeti sve legitimne mjere, uključujući proteste, kako bi zaštitili autonomiju univerziteta, dostojanstvo akademske zajednice i kvalitet obrazovanja", navodi se u saopćenju.