Novi val skrnavljenja
0

Uništeni znakovi sa imenima naselja u mjestu gdje je ubijeno 1.313 Bošnjaka, pozvan Nešić da reaguje

I. Sa.
Foto: Negatorigenocida.ba
Foto: Negatorigenocida.ba
U Kravici je, prema više presuda Haškog tribunala i Suda BiH, ubijeno 1.313 Bošnjaka 1995. godine, a ovih dana je uništen znak sa imenom naselja na kojima su oštećeni dijelovi ispisani latinicom.

Udruženje žrtava i svjedoka genocida je poručilo kako je ovo "još jedan val skrnavljenja koji zahvata područja širom Bosne i Hercegovine".

"Ovaj incident otvara pitanja o sigurnosti i odgovornosti nadležnih institucija. Iako su slični činovi vandalizma ranije zabilježeni i u drugim dijelovima zemlje, ovaj napad u Kravici skreće pažnju na osjetljivost regije s obzirom na njenu tragičnu prošlost. Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić nedavno je izjavio kako su slučajevi skrnavljenja znakova sa ćiriličnim pismom prisutni samo u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine. Kritičari smatraju da ovakve izjave nisu objektivne i da doprinose podizanju međunacionalnih tenzija. Na ovaj slučaj vandalizma u Kravici reagovali su mještani i lokalni predstavnici, pozivajući ministra da bude nepristrasan i da kao ministar sigurnosti djeluje na suzbijanju ovakvih incidenata u oba entiteta", navodi se u saopćenju.

"Skrnavljenje državne imovine, bilo da se radi o latinici ili ćirilici, mora biti spriječeno u svim dijelovima Bosne i Hercegovine. Vandalizam ne poznaje granice entiteta, a odgovornost države je da zaštiti imovinu i simbole jedinstvene Bosne i Hercegovine", izjavio je jedan od mještana Kravice.

Incidenti ove vrste, nažalost, nisu rijetkost. Skrnavljenje znakova sa nazivima naselja, bilo na ćirilici ili latinici, reflektuje dublje društvene i političke podjele. Pozivi na smirivanje tenzija i na efikasnije djelovanje nadležnih institucija postaju sve glasniji, jer je očigledno da vandalizam nije ograničen na jedan entitet, već predstavlja zajednički problem cijele države. Nadležni organi, uključujući i Ministarstvo sigurnosti BiH, pozvani su da hitno reaguju i spriječe dalja uništavanja državne imovine. U suprotnom, ovi incidenti mogu dodatno produbiti ionako složene međunacionalne odnose u Bosni i Hercegovini, navodi se u saopćenju.

Podsjećamo, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je izmjena zakona kojim se predviđaju kazne za one koji uništavaju saobraćajne table (prekriže pismo) na kojima su ispisana imena mjesta na ćirilici i latinici.

Za prekršaje iz ovoga člana kada je prebojan ili na drugi način prekriven natpis na jednom od dva prisutna pisma (latiničnom odnosno ćiriličnom) kazniće se počinilac novčanom kaznom u iznosu od 400 do 1.000 KM, a dostaviće se obavijest i nadležnom tužilaštvu.