Polemika
108

Univerzitet i Sveučilište u Mostaru: Koliko su studentske organizacije pod političkom kontrolom

Piše: R. D.
Mostar (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Mostar (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Politička kontrola studenata i njihovih organizacija jedna je od čestih tema kad se krene razmatrati stanje mladih kod nas. Takva percepcija nije novijeg datuma, samo se da pojedinim aktuelnim događajima dodatno pokrene. Posljednji izbori rukovodstva Unije studenata Univerziteta "Džemal Bijedić" izazvali su reakciju Foruma mladih SDP-a.

"Prije nekoliko dana ponovo je u potpunoj tajnosti izabrano rukovodstvo Unije studenata. Velika većina studenata, kao i prethodnih godina nije znala za izbore čime im je onemogućeno da biraju i budu birani, pa je uzak krug studenata bliskih SDA ponovno izabrao rukovodstvo. Nevjerojatno je i to da Statut Unije nije javno objavljen i da je do njega gotovo nemoguće doći", za Klix.ba kaže Arman Zalihić, potpredsjednik FOM SDP BiH.

U Socijaldemokratskoj partiji BiH idu dalje pa kažu da postoji ustavljen obrazac ponašanja duži niz godina.

Politika kontrolira studente

"Indikativno je i to da su svi dosadašnji predsjednici Unije studenata baš iz pomenute stranke, čije se stranačke iskaznice formalnosti radi sakriju za vrijeme trajanja mandata, a nakon završetka mandata bivaju nagrađeni visokim funkcijama unutar stranke. Sve to nam jasno pokazuje da politika, odnosno konkretno SDA kontrolira Uniju studenata", dodaje Zalihić, te napominje da je ista stvar i na Sveučilištu u Mostaru, gdje Studentski zbor apsolutno kontrolira HDZ.

Forum mladih SDP-a će se, kaže nam Zalihić, boriti da se ove dvije studentske organizacija depolitiziraju kako nalažu i statuti pomenute dvije visokoškolske ustanove, gdje jasno piše da one moraju biti nestranačke.

Iz Unije demantuju navode

Tvrdnje SDP-a prokomentarisala je i druga strana - Unija studenata Univerziteta “Džemal Bijedić”, koji kažu da ne žele davati nikakav dodatni publicitet političkim partijama jer već dobijaju prevelik medijski prostor u našoj zemlji.

Univerzitet
Univerzitet "Džemal Bijedić"

"Dužni smo reagirati na današnje saopćenje Foruma mladih SDP-a BiH, kojim su iznijeli brojne neistine i svjesno nanijeli štetu ugledu Unije studenata. Unija studenata je osnovana još 2001. godine i od tada se aktivno zalaže za prava studenata Univerziteta 'Džemal Bijedić'. U ovih skoro 16 godina djelovanja Unija studenata je uvijek bila servis i na raspolaganju svim studentima. Za ovo vrijeme ova organizacija je organizovala nebrojeno mnogo raznih aktivnosti i projekata za studente, bila domaćin brojnih međunarodnih događaja, pomagala rad mnogih studentskih sekcija i organizacija, te u više navrata organizirala proteste kako protiv menadžmenta Univerziteta, tako i protiv Vlade HNK, kada su bila ugrožena prava studenata", navodi se u stavu koji potpisuje Predsjedništvo Unije studenata Univerziteta "Džemal Bijedić".

Žalosno i paušalno

Iz Unije studenata dalje navode kako je "poprilično žalosno da jedan podmladak političke partije piše ovakva paušalna saopćenja zasnovana na ko zna čemu jer na činjenicama nisu sigurno, te nam je, nažalost, jasno zašto nam je ovakvo stanje u zemlji sa ovakvom politikom, ako im se podmlaci ovako ponašaju i uče".

Kažu i da se svako može informisati o njihovom radu.

"Sve informacije o radu Unije studenata svakodnevno se mogu dobiti u prostorijama Unije studenata koja su uvijek otvorena za sve studente, kao i ostale građane Grada Mostara. Uvid u finansijske izvještaje o radu i poslovanju Unije studenata može se dobiti u računovodstvenoj službi Univerziteta, koja ujedno vodi i finansije Unije studenata gdje je supotpisnik na svakom računu Unije ujedno i Rektor Univerziteta, upravo kako ne bi moglo doći do 'malverzacija' kako stoji u saopćenju ovog političkog podmlatka", kažu iz Unije studenata, uz napomenu da je to nevladina i nestranačka organizacija te da neće dopustiti miješanje u rad niti postajanje servisa SDP-a ili neke druge političke stranke.

Kako je na Sveučilištu

Situaciju na drugoj mostarskoj visokoškolskoj instituciji prokomentarisao je Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke.

"Čast izuzecima, trenutna situacija je takva da se studentska populacija dijeli većinom na tri dijela: članovi HDZ-a BiH, oni koji to žele postati u bližoj budućnosti te one koji nakon studija namjeravaju napustiti BiH. U Srbiji imamo studentske proteste protiv vlasti, u Hrvatskoj zauzimanje fakultetskih prostorija zbog zatvaranja Hrvatskih studija, u nas očigledno teku med i mlijeko, jer nam studenti aktivizam vode po kafićima", kazao je Raguž.

No, nisu oni krivi za to, govori na Raguž, ovo je rezultat višegodišnjeg procesa srozavanja visokoškolskog obrazovnog sistema, što tjeranjem nepodobnog, a dovođenjem politički podobnog kadra na čelo, što srozavanjem same kvalitete studija, gdje se ne vrednuje znanje, nego poznanstvo i podobnost.

"Studenti su samo ogledalo društva. Kada krenemo mijenjati vrijednosti kojima se vodimo u društvu općenito, možemo govoriti i o promjeni svijesti kod samih studenata", zaključuje Raguž.