Nakon oduzimanja licence
58

Univerzitet Kallos prijavio SIPA-i sutkinju iz Tuzle, tvrde da je donijela različite odluke u istom predmetu

Piše: A. K.
Općinski sud u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Općinski sud u Tuzli (Foto: A. K./Klix.ba)
Evropski univerzitet Kallos na adrese Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Federalnog tužilaštva uputio je krivičnu prijavu protiv sutkinje Općinskog suda u Tuzli Samire Šljivić. Kako tvrdi pravni zastupnik Kallosa Mirnes Ajanović, prijave su podnesene zbog nezakonitog djelovanja Šljivić.
Ajanović tvrdi da je sutkinja donijela dvije međusobno kontradiktorne odluke u istom pravnom i činjeničnom slučaju, što ukazuje na svjesno nezakonito djelovanje i namjeru nanošenja štete univerzitetu, studentima i profesorima, dok se istovremeno omogućava korist konkurentskim visokoškolskim ustanovama.

"Prva odluka od 12. novembra 2024. godine, u tužbi po Zakonu o zabrani diskriminacije BiH sutkinja je odlučila da odbije prijedlog za privremenu mjeru osiguranja, ulazeći u meritum predmeta i time priznajući nadležnost suda. Druga odluka od 28. novembra 2024. godine, u identičnoj pravnoj i činjeničnoj situaciji, u ponovljenoj tužbi i prijedlogu po istom Zakonu, sutkinja donosi potpuno suprotnu odluku, proglašavajući sud nenadležnim, iako je pravno apsurdno tvrditi da upravni spor isključuje tužbu za diskriminaciju. Time je, za sada, do odlučivanja po žalbi, blokirano pravo univerziteta da se zaštiti od nezakonitog rješenja ministra obrazovanja TK Ahmeda Omerovića, koje je već predmet rada istražnih organa", navodi Ajanović.

On ističe da je Šljivić grubo prekršila Zakon o zabrani diskriminacije BiH, koji ima prioritet nad svim drugim zakonima (član 24.), obavezuje na hitno postupanje (član 11. stav 4) i propisuje nadležnost Općinskog suda u Tuzli (član 13.), a primjenjuje se na postupanje svih organa u državi (član 6.).

"Propisano je da postupak upravnog spora nije prepreka za pokretanje tužbe za diskriminaciju (član 11. stav 2). Članovima 2., 3. i 4. Zakona propisani su oblici diskriminacije koji su prekršeni od strane ministra Ahmeda Omerovića, nezakonitim oduzimanjem licence. Sve naprijed navedeno sutkinja Samira Šljivić je dva puta zanemarila ignorišući navedene norme i hitnost situacije", dodaje Ajanović.

Kako navodi, posljedice nezakonite odluke su nenadoknadiva nematerijalna i ogromna materijalna šteta za 354 studenta, koji nezakonito ostaju bez prava na obrazovanje uz prijetnju gubitka akademske godine, dok 111 zaposlenika, uključujući profesore i administrativno osoblje, ostaju bez posla.

"Namjera uništenja ugleda Evropskog univerziteta Kallos Tuzla, dok se istovremeno konkurentskim visokoškolskim ustanovama omogućava ostvarivanje ogromnog ekstra profita na štetu Kallosa, njegovih studenata i profesora, predstavlja osnov za hitnu istragu o motivima djelovanja ministra obrazovanja TK Ahmeda Omerovića i sutkinje Samire Šljivić", tvrdi Ajanović.

Ajanović na kraju kaže da u zahtjevu za delegiranje tužilaštva iz drugog kantona navedeno je da ovaj slučaj zbog brutalne nezakonitosti mora biti presedan i prekid nezakonite prakse neprocesuiranja sudija, jer Krivični zakon FBiH u članu 357. "Povreda zakona od sudije" predviđa odgovornost za nezakonitu odluku sa štetnom posljedicom i kaznu od šest mjeseci do pet godina zatvora.