Upozorenje Donorske mreže: Izostanak podrške vodi ka gašenju, nisu prepoznati kao "prioritetni"
Iz Donorske mreže su se njima obratili zbog, kako kažu, nedostatka podrške nadležnih institucija u oblasti donorstva i transplatacija.
"Duže od 20 godina, Donorska mreža u BiH, zajedno sa Federalnim udruženjem dijaliziranih i transplantiranih bolesnika, održava nadu pacijenata u transplantacije u Bosni i Hercegovini. Posljednjih pet godina, jedini provodimo kampanje promocije donorstva i zagovaranje za transplantacije u BiH. Potpuno je sigurno, da je svijest građana, koliko god još uvijek na niskom nivou ali postoji - rezultat isključivo našeg rada, jer se niko drugi ne bavi ovim pitanjem, što je nedopustivo u bilo kojoj evropskoj zemlji", poručuju iz Donorske mreže BiH.
Ističu da su se u posljednje tri godine više puta obraćali nadležnima, održavali sastanke, ali niko nije prepoznao značaj i poduzeo korake.
Za sve to vrijeme kažu da su mnogi pacijenti izgubili živote, većina je izgubila nadu dok je jedan dio pacijenata uspio transplataciju u inostranstvu.
"Donorska mreža u BiH, ulažući nadljudske napore i potpuno volonterski - održala temu transplantacija i donorstva u javnom diskusrsu, uprkos ćutanju uprava bolnica i nadležnih vlasti. U protekle tri godine, omogućili smo svojevrsnu peer review misiju vodećih evropskih stručnjaka, koji su izradili i akcioni plan za razvoj transplantacija i donorstva, ali i međunarodnu saradnju sa Turskom transplant mrežom i edukacije naših ljekara. Svjesni ste da su ovakvi projekti višemilionske", navode dalje u svom zvaničnom saopćenju.
Napominju i to da je doniranje krvi prepoznato kao prioritet i finansirano budžetom FBiH, dok je donorstvo organa potpuno nepoznato.
Zbog nepostojećih resursa, Donorska mreža BiH nalazi se u "bezizlaznoj situaciji".
"Ukoliko ne dođe do sistemske podrške, Donorska mreža će se, iscrpljena nebrigom i neprepoznavanjem značaja - ugasiti", upozoravaju oni.
Naveli su da Donorska mreža treba sredstva u mjesečnom minimalnom iznosu od pet hiljada KM za kampanje, ali i za redovni rad i funkcionisanje koji obuhvata:
- Web stranicu i održavanje,
- poštansko slanje donorskih kartica,
- računovodstvene usluge,
- troškove godišnjeg finansijskog izvještaja i bankarske provizije
- zapošljavanje jedne osobe na puno radno vrijeme.