Upozorenje Evropskog vijeća za BiH: Reforme su stale od dobijanja zelenog svjetla za otvaranje pregovora
U fokusu su bili zaključci vezani za provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, a posebno je bila interesantna formulacija o "uspostavi jednakopravnosti građana bez obzira da li pripadaju konstitutivnim narodima ili onima iz grupe Ostali."
Međutim, i pored ovih zaključaka, Evropsko vijeće je imalo druge zanimljive poruke za vlasti u BiH, a koji se mogu shvatiti i kao jedna vrsta upozorenja.
"Vijeće pozdravlja posvećenost političkog liderstva koje je dovelo do opipljivih rezultata i doprinijelo odluci od marta o otvaranju pregovora o pristupanju, ali žali što je reformska dinamika od tada stagnirala. Vijeće poziva sve političke aktere da ponovo usmjere fokus zemlje na napredovanje na putu prema EU, poduzimajući odlučne korake u implementaciji neophodnih reformi", kažu iz Evropskog vijeća.
Drugim riječima, iz Brisela šalju poruku da se BiH treba vratiti napretku na EU putu, koji je u mnogočemu stao dobijanjem zelenog svjetla za otvaranje pregovora o članstvu u EU.
"Vijeće podsjeća na važnost osiguravanja usklađenosti svih usvojenih zakona sa EU pravnom stečevinom i evropskim standardima, uključujući preporuke Venecijanske komisije", rečeno je u izvještaju.
Između ostalog, iz Evropskog vijeća kažu da je bilo "limitiranog progresa" u smislu vladavine prava, podsjećajući na amandmane na usvojeni Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), ali i da to nije dovoljno.
Mora se, prema zaključcima, usvojiti novi zakon o VSTV i zakon o sudovima, te osigurati provođenje svih presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Posebna kritika bila je upućena vlastima u Republici Srpskoj, u kontekstu njihovih napada na institucije BiH.
"Vijeće i dalje ozbiljno zabrinjavaju zakonodavne inicijative u entitetu Republika Srpska koje su u suprotnosti sa putem Bosne i Hercegovine prema EU, uključujući secesionističku retoriku i dovođenje u pitanje ustavnog poretka zemlje. Suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak, uključujući odluke Ustavnog suda, i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine moraju biti poštovani. Svaka akcija protiv ovih principa dovest će do ozbiljnih posljedica", stoji u zaključcima.
Pored toga, iz Vijeća Evropske unije su ukazali za potrebu za većom slobodom medija i poboljšanju sigurnosti za medije, pohvalili BiH zbog usklađivanja vanjske politike s Evropskom unijom u smislu osude ruske agresije na Ukrajinu, ali i pozvalo našu zemlju na "što hitnije" usvajanje Reformske agende kako bi BiH ostvarila sva prava iz Plana rasta.