Uprkos akcijama čišćenja Sarajevo se i dalje bori s narušenom gradskom higijenom
![Foto: D. S./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_190712039.jpg?v=1)
Na zelenim površinama i u nekim parkovima i dalje se mogu vidjeti krupni otpaci izvan postavljenih kanti za smeće, a također su sve češći i problemi sa zaraslom travom. Također, javlja se i problem pretrpanih kontejnera i to u urbanim zonama.
Gradonačelnik Grada Sarajeva Abdulah Skaka ističe kako je nezadovoljan situacijom u vezi s gradskom higijenom. Govori kako je iz dana u dan gradska jezgra sve prljavija te ističe kako je očit nemar nadležnih.
"Osnovni krivci za to stanje su oni u čijoj je to direktnoj nadležnosti. Ukoliko oni nisu u stanju da vode te procese, neka prepuste onima koji jesu. Općina Novi Grad i Centar Safet Zajko su pravi primjer kako se to sve može fino urediti i kako to može izgledati. Osim spektakularnih press konferencija, najava i obećanja hoćemo da vidimo i djelo, tj. da KJKP RAD, KJKP Park i Ministarstvo komunalne privrede i infrastrukture KS rade za ono za što su zaduženi. Dakle, oni se bave nama, a ne svojim poslom. Čak nas i opstruiraju u našem radu", kaže gradonačelnik Skaka.
Ističe kako je tradicija Sarajeva da bude čist i lijepo uređen grad, a također govori kako i turiste treba da dočeka ugodan prizor.
Mirza Ramić, glasnogovornik KJKP RAD Sarajevo, kaže za portal Klix.ba kako uposleni u ovom preduzeću rade gotovo Sizifov posao iz razloga što građani nerijetko ne poštuju ni osnovne principe kada je riječ o odlaganju smeća.
"Građani, nažalost, odlažu otpad na način na koji su navikli. Postoje table, postoje upute kako i gdje trebaju odlagati određenu vrstu smeća, tu su čak i sankcije, ali ipak i dalje imamo problem. Međutim, iz nadležnog ministarstva kažu kako će uskoro krenuti u proces prijema novih kantonalnih inspektora kako bi se vršio jači monitoring i spriječile takve situacije, pa se nadamo da će to uroditi plodom. Ja ne amnestiram ni KJKP RAD, zna se desiti da nekada budu pretrpani kontejneri pa naši radnici moraju iz više tura odvoziti smeće, zna se desiti da nastane kvar, pukne guma i slično", kaže nam Ramić.
On dodaje da se vrlo često u kontejnere odlaže smeće poput elektronskih aparata, zemlje, pa čak i komada namještaja iako postoje specijalizirani kontejneri za takvu vrstu otpada, što primorava stanovnike da smeće odlažu pokraj predviđenih korpi.
"Mi imamo godišnji program održavanja javnih površina i to najveći godišnji program u kojem su jasno prikazane lokacije planirane za uređivanje. Površine koje mi održavamo podijeljene su u prvu, drugu i treću kategoriju. U prvu spada najuže gradsko i općinsko jezgro, druga je blokovsko zelenilo i treća su padinski dijelovi. Dakle, nisu to sve zelene površine, neke su i privatno vlasništvo, a čak ni pojedini općinski i gradski predjeli nisu obuhvaćeni ovim planom održavanja. Mi odgovorno tvrdimo da se površine koje mi uređujemo redovno održavaju, mi već kosimo po šesti put površine prve kategorije od 1. aprila, tj. od početka sezone", kazala nam je Aldijana Hamza, glasnogovornica KJKP Park.
Hamza nam je rekla kako i KJKP Park često dobija pozive od građana koji ih pitaju zašto određene površine nisu pokošene, ali ističe kako se održavaju samo one površine koje su predviđene godišnjim programom.