Ursula von der Leyen dolazi u Sarajevo: Hoće li BiH dobiti datum za početak pregovora sa EU?
Izvještaj o napretku u ispunjavanju preuzetih obaveza na evropskom putu BiH bit će obznanjen 8. novembra. Mnogo je optimizma da će za BiH biti predloženo davanje datuma za početak pregovora sa Evropskom unijom, iako sve članice nisu za za tu opciju.
BiH je u proteklih nekoliko mjeseci usvojila nekoliko zakona koji su na listi 14 prioriteta, iako ni svi usvojeni zakoni nisu sadržajno u skladu sa standardima EU. Bez obzira na to mnogi temelje optimizam da će naša država ipak dobiti datum za početak pregovora kao dio šireg narativa EU u kontekstu rata u Ukrajini.
S druge strane stanje na terenu je takvo da državna vlast ima mnogo problema te ne odaje dojam funkcionalnog sistema. To se prije svega odnosi na poruke, zahtjeve i poteze predstavnika iz entiteta Republika Srpska. Stoga se postavlja pitanje koliko će eventualno dobijanje datuma za početak pregovora legitimisati i Dodikovu politiku jer bi se poslala poruka da bez obzira na antidržavne poteze koje je pokrenuo nije kažnjen.
Nasuprot tome je pitanje hoće li cijela BiH biti kažnjena zbog politike Milorada Dodika pa bi datum za početak pregovora s tog stanovišta bio potez koji bi dugoročno delegitimisao njegovu destruktivnu politiku.
U svakom slučaju očekuje se da von der Leyen u okviru regionalne turneje prilikom posjete BiH predstavi paket proširenja s naglaskom na finansijsku podršku. Kako Klix.ba saznaje dio te finansijske podrške odmah će biti dostupan, dok će za pojedine fondove biti potrebno ispuniti određene uslove.
Stoga će odluka o datumu za početak pregovora biti visoko na cijeni. U svakom slučaju bit će korisna za BiH, ali se postavlja pitanje kako dalje ukoliko Milorad Dodik ne promijeni svoju politiku. A samo u posljednjih pola godine u entitetu RS donio je nekoliko zakona koji su u potpunoj suprotnosti sa legislativom EU.
Donio je zakon kojim odbija primjenu odluka Ustavnog suda BiH, zatim zakon kojim odbacuje primjenu odluka viskog predstavnika, zbog čega je podignuta i optužnica. Zatim je kriminalizirao klevetu, a planira donijeti još jedan zakon o medijima. Paralelno radi na za zakonu kojima želi ograničiti rad nevladinih organizacija. Pored toga intenzivno ponavlja priču o neodrživosti BiH te otcjepljenju entiteta RS, što je na neki način i sigurnosna prijetnja.
Uz sve to odbija imenovanje sudije u Ustavni sud BiH, a intenzivno traži izbacivanje stranih sudaca iz te institucije. Uprkos svemu sve se intenzivnije priča o datumu za početak pregovora sa EU. Pa i ako BiH dobiej datum i krene u pregovore za članstvo u EU, ostaje pitanje kako riješiti Dodikov destruktivni pristup.