Globalna inicijativa
0

Uskoro će biti objavljeni izvještaji o fenomenu "organizovane korupcije" na Zapadnom Balkanu

I. S.
Globalna inicijativa je danas objavila dva nova izvještaja iz edicije "Infrastruktura integriteta" koji se bave pojavom "organizovane korupcije" na Zapadnom Balkanu i prate ispunjavanje vladinih antikorupcijskih obećanja iz Berlinskog procesa.

ŽENEVA, Švajcarska, 3. maj 2021. - Na Londonskom samitu u okviru Berlinskog procesa 2018. godine, vlade Zapadnog Balkana su se obavezale da će ojačati borbu protiv korupcije. Koliko su uspjele u tome? Novi izvještaj Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala pod nazivom "Monitor antikorupcijskih obećanja na Zapadnom Balkanu" podsjeća na vladina obećanja i prati koliko se ispunjavaju od 2019. godine. Izveštaj je zasnovan na analizama eksperata civilnog društva iz cijelog Zapadnog Balkana koji su ispitivali korupciju i njen uticaj na upravljanje u svakoj zemlji pojedinačno, ali su se i osvrnuli na antikorupcijske okvire, kao i na vladine napore u borbi protiv korupcije. Izvještaj je jedna od rijetkih ili barem sveobuhvatna ocjena ispunjenosti antikorupcijskih obećanja iz Berlinskog procesa 2018. godine.

"Borba protiv korupcije je očigledno prioritet Evropske unije", rekla je autorka izvještaja Sunčana Roksandić, koja je primijetila da se riječ 'korupcija' pominje 88 puta u saopštenju EU iz 2020. godine. "Borba protiv korupcije je takođe prioritet za civilno društvo na Zapadnom Balkanu, a nadamo se i za vlade", rekla je Roksandić.

Drugi izvještaj "Politička ekonomija organizovane korupcije i antikorupcija” razmatra činioce koji omogućavaju procvat organizovanog kriminala u regionu i utjecaj koji to ima. U izvještaju se ističe da, iako je postignut značajan napredak u uspostavljanju odgovarajućeg antikorupcijskog zakonodavstva, institucija i strategija, djelotvorna upotreba zacrtanih mjera i tijela prečesto nedostaje. Rezultat je "organizovana korupcija", simbioza organizovanog kriminala, kriminalnih metoda i korupcije na visokom nivou, što stvara iskrivljeni ekosistem koji obogaćuje i štiti one koji imaju pristup moći.

"Organizovana korupcija ne odnosi se samo na sistemske nezakonite finansijske profite i neprimjeren utjecaj na donošenje odluka, već i na sistemsku 'kupovinu' i 'utjecanje' na podršku u društvu radi stjecanja ili zadržavanja na pozicijama političke i ekonomske moći", objasnio je vodeći autor izvještaja Uglješa (Ugi) Zvekić.

Britanski poslanik i šampion borbe protiv korupcije Ujedinjenog kraljevstva Džon Penrouz i direktor Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala Mark Šo, pozdravili su sve veći fokus Berlinskog procesa na borbu protiv korupcije i nadaju se "da će ovi izvještaji pomoći u pružanju informacija o tekućim i budućim antikorupcijskim inicijativama, poput Mape puta za nezakonite finansije i borbu protiv korupcije." Istakli su da "ovi izvještaji pružaju dobru osnovu za sistematsko praćenje ispunjavanja obećanja o borbi protiv korupcije. Vjerujemo da će saradnja između civilnog društva i vlada, kao i međunarodna saradnja, ojačati naš oklop protiv korupcije."

U izvještaju su predočene preporuke kako kulturu kriminala i korupcije transformisati u klimu integriteta kako bi se osiguralo uvjerenje da je zakon jednak za sve. Ključni nalazi izvještaja biće predstavljeni na onlajn panel diskusiji 6. maja od 14:00 časova. Izvještaje će predstaviti autori Uglješa (Ugi) Zvekić i Sunčana Roksandić, a komentarisaće ih međunarodni eksperti, a zatim slijede razgovori sa publikom.

Kontakt za pitanja i odgovore: Klaudio Landi, [email protected]