Ušli smo u prvi centar za autizam u BiH: Ranjiva populacija konačno dobija potpunu skrb
Kompleksan poremećaj u razvoju mozga, odnosno autizam i u Bosni i Hercegovini uzima sve više maha, a nedostatak specijaliziranog centra internatskog tipa u našoj zemlji ne postoji, što predstavlja problem za pacijente, ali i roditelje koji kontinuirano moraju brinuti o svojoj djeci.
Međutim, ovaj nedostatak će do kraja godine biti riješen, s obzirom na to da je centar za autizam u Tuzli u potpunosti izgrađen, njegova unutrašnjost je uređena, a sada je ostalo da se nabavi didaktička oprema, formira javna ustanova i kadar te završi uljepšavanje dvorišta.
"S obzirom na to da je ovaj centar internatskog karaktera, mi smo morali izvršiti znatno više ulaganja, tako da nam sada slijedi i nabavka adekvatnog namještaja koji će boravak štićenika učiniti što ugodnijim. Zbog specifičnosti poremećaja morali smo voditi računa o svemu ta djeca su izuzetno zahtjevna i svim njihovim potrebama morali smo ugoditi", kazao je za Klix.ba predsjednik Udruženja Urdosa Meho Sadiković.
U našoj zemlji još uvijek ne postoji referalni centar za autizam, a to će biti omogućeno formiranjem ustanove u Tuzli. Specijalistički tim nudit će i mogućnost rane detekcije autizma i adekvatne rehabilitacije, što je od izuzetnog značaja.
"Mi smo do danas u rekonstrukciju i izgradnju centra uložili milion i 76 hiljada konvertibilnih maraka, a završetkom cjelokupne priče i tehničkim opremanjem sve će koštati do 1,3 miliona maraka. To nije velika suma, ako uzmemo u obzir da će ovdje boraviti 100 djece, shodno kapacitetima centra", naveo je Sadiković.
Prema modelu funkcionisanja predviđeno je da centar za autizam u Tuzli nudi i usluge predškolskog i školskog odgoja štićenika, rada s adolescentima, ali i osobama koje su u poodmakloj životnoj dobi.
"To će biti splet odjela koji će imati svoj stručni kadar i rukovodeće osobe, kako bi djeca s autizmom dobila adekvatnu pomoć, ali i kvalitetan smještaj, što će u velikoj mjeri biti od koristi i roditeljima, koji će imati mogućnost normalnijeg funkcioniranja", dodaje Sadiković.
Meho skupa sa svojom suprugom kontinuirano brine o 31-godišnjem sinu Denisu, kojem je dijagnosticiran autizam. Senada nam kaže da je ovo oboljenje izuzetno mukotrpno za njihovog sina, ali i sve ukućane.
"Mi smo od same dijagnostike autizma zapravo ušli u izolaciju, gdje smo se u potpunosti posvetili našem Denisu. Ko nije u tome, teško može shvatiti kolike su naše tegobe. Denis je pod našim nadzorom 24 sata te ga ni na trenutak ne smijemo ostaviti samog. On ima svoj tempo, koji mu niko ne smije narušiti, sada je u fazi agresivnosti koju ispoljava prema sebi, ali ne i prema drugima", priča nam Senada.
Senadi, Mehi, ali i svim ostalim roditeljima djece s autizmom otvaranje centra će biti od izuzetnog značaja.
"Kod roditelja je specifična situacija da mi starimo i gubimo snagu, a naša djeca postaju sve jača te je njima u određenim trenucima veoma teško vladati. Veoma je bitno da ovo sve funkcioniše na najbolji mogući način i da se djeci pruži sve ono što im je potrebno kako bi imali najkvalitetniji život koji zaslužuje ova populacija", dodala je Senada.
Uz završetak vanjskih radova također se kreira zakon kojim će biti omogućeno formiranje javne ustanove centra za autizam.