Zdravstvo u Sarajevu
0

Uz 13 anesteziologa KCUS napustile i dvije medicinske sestre, Vlada KS im osigurala posao

G. M.
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (Foto: D. S./Klix.ba)
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (Foto: D. S./Klix.ba)
Osim 13 anesteziologa, koji su nedavno napustili Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, isto su učinile i dvije medicinske sestre.
Ranije je objavljena informacija da 13 anesteziologa napušta KCUS te da će biti zaposleni u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš".

No, iz zvanične odluke objavljene u Službenom glasniku vidi se da su se njima pridružile i dvije medicinske sestre.

Ovo se vidi iz odluke Vlade Kantona Sarajevo koja je donesena na 22. sjednici održanoj 12. maja, ali je naknadno objavljena u Službenom glasniku.

"Nalaže se Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo da za prelazak kadra, odnosno zasnivanje radnog odnosa bez provedenog postupka javnog oglašavanja … umanji sredstva za KCUS za iznos bruto plaća i naknada za 13 doktora specijalista anestezije i reanimacije, jedne medicinske sestre/tehničara instrumentara i jedne dipl. med. sestre", stoji u odluci.

Zavodu se također naređuje da za isti iznos poveća "naknade za pružanje zdravstvene zaštite na pozicijama zdravstvenih ustanova u kojima će se izvršiti zasnivanje radnog odnosa navedenih radnika".

Dok je ranije rečeno da će 13 doktora biti zaposleno u Općoj bolnici, u samoj odluci se na navodi gdje će biti zaposlene dvije medicinske sestre.

Podsjetimo da se ovo zapošljavanje provodi na osnovu Uredbe o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru na teritoriji Kantona Sarajevo, koja je usvojena na sjednici Vlade KS 7. maja.

Prema toj uredbi, vlasti Kantona Sarajevo imaju mogućnost prebacivanja kadra iz jedne u drugu instituciju javnog sektora i to bez raspisivanja javnog konkursa.

Dokument praktično omogućava zapošljavanje bez konkursa u bilo kojoj oblasti, uz obavezu da je kandidat već zaposlen u javnom sektoru te da ima podršku ministra i direktora instutucije u koju se želi zaposliti.

Inače, poznato je da je veliki broj medicinskog kadra posljednjih godina napustio KCUS. Postavlja se pitanje da li će taj odljev sada biti ubrzan, jer vlasti u KS imaju pravni instrument da te ljude zapošljavaju u druge zdravstvene institucije bez raspisivanja konkursa.