Da se ne zaboravi
31

Uz cvijeće i svijeće u Mostaru obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta

G. Š.
(Foto: G. Š./Klix.ba)
Polaganjem cvijeća i simboličnim paljenjem šest svijeća na Židovskom groblju u Mostaru odana je počast žrtvama holokausta uz podsjetnik na stravične zločine nad jevrejskim stanovništvom koji se nikada, nigdje i nikome ne smiju ponoviti.

Sekretarica Židovske općine Mostar Sara Romano kaže kako se s ovim s ovim danom odgojila, jer je iz porodice njezinog oca 30 članova nestalo u holokaustu.

"Od malena živim s tim, ali od kako je formirana Židovka općina Mostar, a Ujedinjene nacije proglasile međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta kao i Vijeće ministara u BiH, kad je potvrdilo taj datum za sjećanje, mi svake godine na taj dan dolazimo, donesemo vijence, zapalimo svijeće za šest miliona nedužnih žrtva. Što je najvažnije ovo je poruka da više nikada nikome se ovo ne desi i ne ponovi, kazala je Romano.

Podsjeća da je u Mostaru prije Drugog svjetskog rata živjelo preko 300 židova, a nakon zadnjeg rata bilo ih je 117 od čega su neki umrli, neki otišli za boljim životom tako da ih je sada svega 27 u Mostaru.

Gradonačelnik Mostar Mario Kordić kaže kako je ovo dan da se oda pijetet svim žrtvama stradalim u svim ratovima, a posebno u Drugom svjetskom ratu.

"Ovo je poruka da se ne zaboravi i da se ne ponovi. Naša zajednica i naši narodi ovdje imaju poseban senzibilitet kad su ovakva događanja pitanju, jer nažalost i nama se 90-tih godina desila velika tragedija", rekao je Kordić.

Predsjednik Gradskog vijeća grada Mostara Salem Marić ističe da Mostar svake godine obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta i da će nastaviti s tom tradicijom.

"Mostar ima jevrejsko groblje, nadamo se da ćemo imati i jevrejsku sinagogu i da će se vrlo brzo početi raditi na tome, jer već ima lokacija. Drago mi je da su naši sagrađani Jevreji osjećaju ovdje sigurni i uvijek ćemo biti na raspolaganju šta treba da možemo za jevrejsku zajednicu učiniti", kazao je Marić.

Na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve holokausta u organizaciji Židovske zajednice Mostar na čelu sa Amirom Gross Kabirije okupili su se brojni građani, udruženja i visoki zvaničnici, među kojima su bili i predsjedavajuća Vijeća Ministara BiH Borjana Krišto i predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne Skupštine BiH Dragan Čović.

U Bosni i Hercegovini u Drugom svjetskom ratu od 15 hiljada Židova, njih 12 hiljada stradalo je u brojnim koncentracijskim logorima širom zemalja bivše države. Glavna skupština Ujedinjenih naroda donijela je Odluku da se 27. januara, kada je oslobođen koncentracijski logor "Auschwitz", obilježava kao Dan sjećanja na žrtve holokausta.

Odlukom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine od 16. januara 2007. godine 27. januar se u BiH obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Vlasti nacističke njemačke otvorile su logor 1940. godine, nekoliko mjeseci nakon invazije na Poljsku. To je mjesto najvećeg židovskog stradanja. Drži se da je u Auschwitzu ubijeno oko milion Židova, 75.000 Poljaka, 21.000 Roma, 15.000 vojnika Crvene armije. Prema podatcima iz različitih izvora, ukupan broj stradalih Židova u Drugom svjetskom ratu kreće se od 4.194.000 do 5.820.960