Uz sirene za uzbunu i skok bez aplauza obilježena godišnjica rušenja Starog mosta
Najtužniji dan u historiji Mostara obilježen je uz zvuke sirena za uzbunu, bacanje cvijeća u Neretvu i simboličan skok bez aplauza koji je izveo Kenan Juklo u 10 sati i 16 minuta, kada je 1993. godine usljed ratnih dejstava luk nadaleko poznatog mosta pao u Neretvu.
Tužna godišnjica u najvećem hercegovačkom gradu obilježena je u organizaciji Kluba skakača u vodu Mostari, kao i svih proteklih godina, s obzirom na to da gradske vlasti ovaj događaj nikada nisu obilježavale.
Glasnogovornik kluba skakača u vodu Mostari Saša Oručević ističe kako je ovo najcrnji dan u povijesti Mostara koji se obilježava 27 godina bez politike i govora.
"Klub skakača u vodu Mostari je uradio ono što uradi svake godine na ovu tužnu godišnjicu. Izvedemo skok bez aplauza i jednostavno bacimo cvijeće u Neretvu. Šaljemo poruk da se ovako nešto nikada nikome i nigdje na svijetu ne dogodi", kazao je Oručević.
Legendarni šampion mostarskih skokova, sa zabilježenih trinaest pobjeda, Lorens Listo kaže da je važno obilježavanje godišnjice rušenja, kao i godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.
"Dok postoji klub skakača u vodu Mostari i dok smo mi tu, obilježavat ćemo i ove godišnjice", kazao je Listo za Klix.ba.
Historijski događaj s mostarskim skakačima su tradicionalno obilježili i školarci iz devet srednjih i pet osnovnih škola sa svojim nastavnicima uz poštivanje epidemioloških mjera.
"Stari most će uvijek biti najljepši i to je to", kazala je učenica osnovne škole Zalik.
Sa Starog mosta poručeno je da je most uvijek bio mjesto susreta i druženja i da će to ostati.
Stari most u Mostaru preko rijeke Neretve je sagrađen u periodu između 1557. i 1566. godine i bio najveća lučna konstrukcija na svijetu u tom periodu. Dao ga je sagraditi Sulejman Veličanstveni, a graditelj je bio Mimar Hajrudin.
Srušen je tokom rata u Bosni i Hercegovini 9. novembra 1993. godine granatama ispaljenim s položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Haški tribunal je zaključio odlukom da je Stari most bio "legitimni vojni cilj HVO-a“, iako su za ratne zločine osuđeni pripadnici HVO-a.
Obnova Starog mosta počela je 2000. godine, a 2004. je rekonstruirani most otvoren, te je godinu poslije svečanosti obnove, 15. jula 2005., zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Time je Stari most postao prvi spomenik kulturne baštine na UNESCO-ovoj listi iz BiH.