Hrvatski premijer Andrej Plenković jučer je kazao kako obaveznog horizontalnog vakcinisanja za sve neće biti, ali ipak nije ostao samo na tome.
"To nijedna zemlja ne radi, to nećemo ni mi... Što se tiče pojedinih sektora, tu imamo tri sektora koji su posebno indicirani, da o njima razmišljamo na drugačiji način. Jedan je sektor zdravstva, vakcinisanost ljekara je veoma dobra, mislim da smo na blizu 80 posto, medicinske sestre i drugo osoblje imaju nešto niži postotak. Nakon toga imamo cijeli sistem socijalne zaštite i u konačnici treći segment, koji je posebno važan, a to su školstvo i obrazovanje. To su tri sektora, ako se bude išlo prema određenim mjerama, koji će biti oni gdje ćemo gledati kako da ubrzamo vakcinisanje", kazao je on.
Prije dva dana francuski predsjednik Emmanuel Macron naredio je da se svi radnici zdravstvenih službi vakcinišu do 15. septembra i zatražio je od sunarodnika da što prije prime dozu zaštite kako bi se izborili s ponovnim rastom broja zaraženih.
U televizijskom obraćanju Macron je naveo da su obavezne i posebne Covid-19 propusnice za svakoga ko želi u restoran, tržni centar ili na druga javna mjesta. Kako bi dobili propusnicu, ljudi moraju biti u potpunosti vakcinisani, imati negativan test na koronavirus ili dokaz da su se oporavili od oboljenja.
Slično razmišljaju i u drugim zemljama. U Grčkoj samo vakcinisani protiv koronavirusa mogu boraviti u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata.
Bosna i Hercegovina još uvijek "muku muči" pri započinjanju prave masovne vakcinacije. Ipak, uz posljednji priliv velikih količina doniranih doza, vakcinisanost bi mogla postati uslov za pojedine aktivnosti. Dosad je Kanton Sarajevo pionirski za prisustvovanje nogometnim utakmicama za jedan od uslova tražio potvrdu o prijemu dvije doze vakcine.
Ukoliko bude željela slijediti primjere evropskih i svjetskih zemalja, neminovno je da će i BiH prvo morati provesti ozbiljnu kampanju za vakcinisanje, a potom vjerovatno i usloviti određene životne potrebe dokazom o vakcinaciji.