Vasvija Vidović u svjedočenju govorila o danu kada je uhapšena, otkrila detalje o saslušanju Debevca
Upravo Vidović je danas svjedočila, a pored njenog svjedočenja i unakrsnog ispitivanja tužitelja, na kraju ročišta je odbrana predstavila i ukupno 13 svojih dokaza.
Što se tiče Vidović, nju je prvo ispitivala odbrana, a ušla je u brojne detalje vezane za dešavanja iz 18. decembra 2023. godine, odnosno dana kada je njen klijent i tadašnji predsjednik Suda BiH Ranko Debevec uhapšen.
Vidović je istakla da je Debevec nju pozvao još dok je bio u restoranu "Luka", gdje je i uhapšen, ali da je zbog "neodgodivih obaveza" ona stigla tek kasnije u SIPA-u, a ne u sam restoran.
Debevec tvrdio da mu se "namješta predmet"
Kada je stigla, prema svjedočenju, vidjela je da je "Debevec bio blijed", te da je između inspektora SIPA-e i samog uhapšenog trajala žustra rasprava.
Diskusija se vodila oko, kako ističe Vidović, predmeta koji su se nalazili uz Debevca kada je uhapšen. Ona je rekla da su inspektori SIPA-e "napravili grešku" jer nije obavljen pretres Debevca, te jer nije bio "pravnog osnova" za njegovo hapšenje.
Ispred Debevca su se, u trenutku dolaska Vidović, nalazila dva telefona i jakna, te torba koju je, prema ranijim navodima, Debevec rekao da će je "braniti životom."
Kroz ove diskusije, svjedočila je Vidović, Debevec je više puta istakao da mu "politički faktori i osobe povezane s narko kartelima namještaju slučaj", te da odbacuje ono što mu se stavlja na teret.
"Kada sam stigla, Debevec je tražio, na šta ima pravo, na neometan sastanak sa svojom braniteljicom. Bez obzira na to, inspektori SIPA-e su više puta otvarali vrata, a Debevec ih je zatvarao, dok nas konačno nisu ostavili nasamo", rekla je Vidović.
Ipak, kako je istakla, znala je da se nalaze pod nadzorom. Napomenula je da je vidjela znak da se prostorija u kojoj je teklo saslušanje Debeveca bila "pod videonadzorom", te opisala da je vidjela kameru u uglu sobe "s upaljenom crvenom lampicom." Navedeno je tokom daljeg ispitivanja da su iz SIPA-e kasnije istakli da kamera nije funkcionisala.
Vidović je još rekla da je da su inspektori SIPA-e dalje pratili njihov susret, mada bez zvuka iz prostorije, kroz "jednosmjerno ogledalo" koje dopušta nadzor nad određenim prostorom iz susjedne sobe, bez da se može vidjeti u susjednu prostoriju.
U daljem svjedočenju, Vidović je opisala moment kada je, prema njenim tvrdnjama, Debevec ubacio mobilni telefon u njenu torbu.
Debevec ubacio telefon u torbu, tvrdi Vidović
"U jednom trenutku on vadi crni predmet i ubacuje u moju torbu, koja je bila otvorena jer sam iz nje prije toga izvadila svesku i olovku. Samo mi je rekao da je to privatno i da su tu neke lične fotografije. Kroz par momenata, bez da sam stigla i reagovati, ušli su inspektori SIPA-e", rekla je Vidović.
Istakla je da su je odveli u drugu prostoriju, te pitali da li ima nešto da prijavi, odnosno da li joj je nešto Debevec dao.
"Ja sam tada razmišljala o moralnoj i profesionalnoj dilemi, jer ja nisam tu došla 's ulice', već sam ja braniteljica. Smatram da im nisam morala to reći", pojasnila je.
U daljem svjedočenju kaže kako je odvedena van zgrade SIPA-e, odnosno ponovo na pregled. Na skeneru je pronađen Debevčev telefon, a ovdje je Vidović naglasila da "nije istina" da je ona tvrdila da je to njen telefon, već je odmah istakla da je riječ o aparatu njenog klijenta.
"Tada mi je saopšteno da sam lišena slobode", rekla je Vidović, uz komentar kako joj je bilo "jako loše", te da je čak trebala pomoć inspektorice kako bi od zgrade SIPA-e stigla do prostora gdje se vrši pregled.
Poseban problem je, kako ističe odbrana i kako je istakla Vidović tokom svog svjedočenja, bio njen telefon, kojeg je ona predala pri ulasku u SIPA-u.
Vidović je navela da se radi o službenom telefonu koji u sebi sadrži "povjerljive informacije", zbog čega je tražila da joj se što prije vrati. Pored toga, istakla je i da je vidjela nalog za pretres njenog stana, na šta je prigovorila. Tokom današnjeg ročišta je izneseno da njen stan ipak nije bio predmet pretresa.
Isto tako, ključni argument odbrane bio je da je Vidović lišena slobode zbog sumnje na krivično djelo za koje "branilac ne može biti osumnjičen ili optužen", pozivajući se na "advokatski kodeks" i "međunarodne standarde."
Tužilaštvo BiH ukazalo na razlike između svjedočenja i zapisnika
Prilikom unakrsnog ispitivanja, tužiteljica Bojana Jolović je ukazala na nekoliko razlika između zvanične izjave Vidović, koju je ona podnijela nakon hapšenja, i njenog današnjeg svjedočenja.
Tada je Vidović rekla da je zapisnik potpisala jer je "htjela da se sve što prije završi" te da je na nekim formulacijama iz zapisnika "tužiteljica insistirala" i da ne predstavljaju njen stav.
S druge strane, Jolović je ukazivala na to da Vidović u svom svjedočenju iznosi brojne prigovore na cijeli proces koje nije iznosila prilikom formiranja zapisnika o lišenju slobode i službene izjave.
Kada je završeno svjedočenje, te kada je odbrana iznijela svoje dokaze, postupajući sudija Miroslav Janjić je naredno ročište zakazao za 27. decembar, s tim da je ostavio mogućnost pomjeranja. Na narednom suđenju će Tužilaštvo BiH iznijeti svoje završne riječi.