Vatrogasci FBiH u borbi za svoja prava: Traže zadržavanje 30 posto dodatka na platu
Sastanak je održan povodom najavljenih izmjena i dopuna Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu FBiH.
Predložene izmjene i dopune Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, koje je Vlada Federacije BiH uputila u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku, odnose se na brisanje dva bitna člana, 112. i 114., koji se tiču prava i benefita vatrogasaca, uzimajući u obzir težinu, specifičnost i opasnosti posla koji obavljaju, navodi se u saopćenju iz Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo.
"Ovdje se radi o profesionalnim vatrogascima, a ovo je dobrovoljno vatrogasno društvo i oni nemaju veze s ovim. Ovo se tiče čl. 112 i čl. 114 Zakona o zaštiti od požara i vatrogastva, gdje mi po čl. 114 imamo 30 posto na uslove rada, što dobrovoljna društva nemaju a koji je Vlada FBiH usvojila i proslijedila u oba Doma parlamenta na hitnu proceduru", kaže Mirsad Karić, predsjednik Sindikalne organizacije Profesionalne vatrogasne brigade KS.
Očekivanja članova profesionalnih vatrogasnih jedinica su jasna - zajednička borba za ostvarenje ciljeva, ali i kako kažu njihovih zakonskih prava.
"Očekujem da se profesionalne vatrogasne jedinice ujedine i da donesemo zaključke kojim će se naš amandman usvojiti kako bi se ispoštovale odluke Ustavnog suda, ali i da se ispoštuje naš zahtjev za 30 posto na uslove rada", navodi Karić.
Vatrogasci su ranije istakli da je istina da se radi o obavezi provođenja presude Ustavnog suda, ali i da se ne radi o potrebi grubog brisanja ova dva bitna člana koji regulišu njihove naknade. Ističu da je u obrazloženju presude navedeno da bi zakonodavac trebao amandmanski izvršiti izmjene zakona na način da ne stvara obavezu nižim nivoima vlasti bez osiguranih novčanih sredstava.
"Mi smo napravili amandman. Sud nije naložio da se ukinu ti članovi, nego da se izmijene. Vlada je ipak ukinula pomenute članove na šta smo im poslali amandman kako bi se odluka Suda ispoštovala, s obzirom na to da je općina Maglaj, koja ima 10 profesionalnih vatrogasaca, 2017. tužila i dobila presudu i po toj odluci Ustavni sud je naložio izmjenu tih članova. Tim primjerom se i mi vodimo", ističe Karić.
Pripadnici profesionalnih vatrogasnih jedinica bi neprovođenjem ove odluke, odnosno bez dodatnih 30 posto na platu zbog otežanih uslova rada, ostali uskraćeni za 1/3 plate. Isplatu beneficija vršile bi općine.
"Tako je, jer ne može Vlada FBiH naložiti nešto nižim nivoima vlasti ako im ne daje novac da bi niži nivoi ispoštovali odluke Vlade. Tu je riječ većinom o općinskim organizacijama i tu je naloženo ko je odgovoran za provođenje tih odluka. Mi imamo već tih 30 posto, i kolektivnim ugovorom i zakonom o platama KS, a mislim da je tako i u Tuzlanskom Kantonu i u ZE-DO Kantonu. Najveći problem je u tome što Federalna uprava civilne zaštite pregovara u naše ime a u FUCZ nema niti jedan profesionalni vatrogasac", zaključio je Karić.