U uvodnom izlaganju ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija je naveo da je na kraju prošle godine vanjski dug iznosio 2,89 milijardi KM, a unutrašnji 2,17 milijardi KM, te da se oba redovno servisiraju.
"Ukupni dug Republike Srpske podliježe zakonskom ograničenju, a iznosi 4,96 milijardi KM, odnosno 56 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a javni dug koji podliježe zakonskom ograničenju iznosi 3,99 milijardi KM ili 45 posto BDP-a", naveo je Tegeltija.
Poslanici opozicionih partija kao glavni problem navode strukturu zaduženja, a naročito iznos koji se odnosi na javnu potrošnju.
"U javnu budžetsku potrošnju otišlo je 48,75 posto, a u privrednu djelatnost svega 9,83 posto sredstava", naveo je Dragan Čavić, poslanik NDP-a. S druge strane poslanik SDS-a Igor Žunić smatra da situacija u vezi s dugom nije tako crna jer su evidentna i velika ulaganja u infrastrukturu.
"U svim diskusijama niko nije pomenuo ulaganje u infrastrukturu, koje također znači ulaganje u privredu, od 40 posto i da ne nabrajam sva sredstva koja su ulagana po svim opštinama kroz ovo zaduženje", rekao je Žunić.
Jutros je održan i kolegij NSRS na kojem je dogovoreno da će se 20. oktobra održati sedma redovna sjednica entitetskog parlamenta, a na dnevnom redu će se, između ostalog, naći i deklaracija o genocidu koji je počinila Nezavisna država Hrvatska nad Srbima, Jevrejima i Romima u Drugom svjetskom ratu. Danas nije raspravljano o posebnom zasjedanju NSRS o radu Saveza za promjene na nivou BiH jer zahtjev za njegovo održavanje nije upućen u skupštinsku proceduru.
"Kolegij o tome nije odlučivao, jer još nije dostavljen zahtjev za sazivanje posebne sjednice. Zahtjev mogu podnijeti predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Vlada RS, klubovi poslanika i poslaničke grupe", rekao je nakon sjednice Kolegija potpredsjednik NSRS Nenad Stevandić.