Veliki prijatelj Bosne i Hercegovine: Da li je konačno vrijeme da Bob Dole dobije ulicu u Sarajevu?
Bosanci i Hercegovci, koji su u tom trenutku trebali svu međunarodnu podršku i pomoć koju su mogli dobiti, dobili su je od republikanskog senatora iz savezne države Kansas.
Dole je za Balkan postao zainteresovan još i prije agresije na Bosnu i Hercegovinu, a njegov fokus je bio na pitanjima etničkih Albanaca na Kosovu.
Predvodio tim za BiH u Senatu SAD-a
Međutim, kako je rat krenuo u našoj zemlji, Dole i aktuelni američki predsjednik Joe Biden, iz Demokratske stranke, pokretali su brojne inicijative, zagovarali intervenciju, tražili više od američkih predsjednika i generalno svijetu predstavljali situaciju u BiH kakva je ona stvarno bila, bez pokušaja da se izjednače stvari koje se, a sada to možemo reći sa sigurnošću, ne mogu izjednačiti.
Važno je dodati i ulogu demokratskog senatora Josepha Liebermana iz Connecticuta, koji je također bio dio "tima za Bosnu i Hercegovinu" u američkom Senatu.
Pored toga, Dole i Biden su 1994. godine došli u posjetu Sarajevu, odnosno BiH, pri tome održavajući sastanke s predsjednikom Predsjedništva Republike BiH Alijom Izetbegovićem.
Dole je nakon posjete rekao da je "duboko dirnut hrabrošću Sarajlija."
Ipak, nije uspio mnogo s Georgeom H. W. Bushom, ali je došlo do promjene kada je u Bijelu kuću stigao Bill Clinton. On je, pod velikim pritiskom iz obje stranke, a kojeg su predvodili Dole i Clinton, odlučio 1995. godine da konačno prikaže jasan odgovor SAD-a na zločine Vojske Republike Srpske (VRS), koji su u to doba već bili poprilično poznati.
Međutim, najveći uspjeh, u kontekstu BiH, Bob Dole je imao kada je predvodio dvostranačku inicijativu poznatu kao Zakon o samoodbrani BiH, koji je trebao ukinuti embargo na kupovinu oružja za našu zemlju u SAD-u.
Iako je dobio dovoljno podrške u oba doma Kongresa, Clinton je stavio veto na ovaj zakon, te je ponudio alternativu - takozvanu "šatl" (shuttle, engl.) diplomatiju koja je, u novembru 1995. godine, dovela do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Zadatak za nove gradske vlasti u Sarajevu
Dole je, svega nekoliko mjeseci prije nego što je preminuo, postao počasni građanin Sarajeva, ali se može reći da to nije dovoljna nagrada ili priznanje za ono što je uradio za našu zemlju i glavni grad posebno u ovom trenutku.
Dok Woodrow Wilson ima svoju šetnicu, dok kongresmen Frank McCloskey ima svoj most u naselju Otoka, pitanje je zbog čega se dosad nije pokrenula inicijativa o davanju imena neke ulice ili trga u čast vjerovatno najvećeg američkog prijatelja Bosne i Hercegovine, koji je svoje prijateljstvo dokazao u najgorem trenutku za BiH.
Također, ne treba zaboraviti i činjenicu da je Dole bio istaknuti pripadnik Republikanske stranke, koja je sada na vlasti u SAD-u, i to uz kontrolu sve tri ključne institucije u ovoj zemlji (oba doma Kongresa i predsjednik).
Ovaj period predstavlja priliku za novu gradsku vlast, koja god struktura bude, da u isto vrijeme pokažu da je i dalje snažno prijateljstvo između Washingtona i Sarajeva, ali i da mogu odati počast nekome ko je to stvarno zaslužio, što je apsolutno tačno za Boba Dolea.