BiH
1.1k

Vijeće ministara BiH predložilo da se i parlamentarcima omogući da imaju savjetnike i šefove kabineta

Piše: Er. M.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Vijeće ministara BiH uputilo je u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi kojim je predviđeno da i zastupnici u Parlamentarnoj skupštini BiH imaju šefove kabineta i savjetnike.

Parlamentarci su upozorili kako bi ovo moglo dovesti do rasta administracije, što je suprotno težnjama vlasti za smanjenjem razgranatog birokratskog sistema.

Zastupnik Hazim Rančić smatra kako je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi koji se danas našao na dnevnom redu kontradiktoran, počev od osnovnog teksta zakona i samog Prijedloga koji treba da se tiče uprava, upravnih organizacija i tehničkih službi.

"Propisuje se procedura o donošenju pravilnika o organizaciji i sistematizaciji, dok se za tehničke i stručne službe ostavlja prostor da se drugačije propiše kako će se donijeti pravilnici“, rekao je Rančić.

Dodao je da je sporan i Član 3. koji definiše ko to donosi pravilnik o organizaciji i sistematizaciji, te da je posebno upitna činjenica što ovaj Prijedlog potencijalno može dovesti do rasta administracije.

SBB-ov zastupnik Damir Arnaut kazao je da je posebno sporan član koji kaže da zastupnici mogu imati šefove kabineta i savjetnike. On je predložio da se iz Prijedloga izbaci taj dio, odnosno da se pravo na šefove kabineta i savjetnike omogući samo članovima Kolegija Zastupničkog doma Parlamenta BiH, kao što je do sada bio slučaj.

Pred državnim parlamentarcima na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH našao se i Prijedlog zakona o štrajku zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Zastupnica SDA Nermina Kapetanović kazala je kako se visina kazni koje su predložene u Prijedlogu zakona mora povećati.

Ona je navela primjer da bi se, ako dođe do štrajka zaposlenika Parlamentarne skupštine BiH, moglo desiti da se blokira glavna saobraćajnica, što bi moglo dovesti do toga da ljudi kojima je potrebna hitna medicinska pomoć ne mogu biti prevezeni u Opću bolnicu ili Klinički centar urgentne medicine.

Na dnevnom redu našao se i Prijedlog zakona o štrajku zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač također Vijeće ministara BiH.

Zastupnik Momčilo Novaković iz SNSD-a rekao je da ovaj zakon u svom obrazloženju ne sadrži ustavni osnov, što šalje poruku da se predlagači ne bave ozbiljno zakonima.

"Molim Vijeće ministara BiH da u zakonima nađu ustavni osnovi kako bismo mogli ući u proceduru. Samo to vas molim, na svakoj sjednici ću ponavljati ovo“, rekao je Novaković.

Parlamentarci su raspravljali i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme i Izvještaju Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu za 2015. godinu.

Zastupnica SNSD-a Milica Marković kazala je kako vjeruje da će BiH dočekati i 2017. godinu, a da bh. vlasti neće podnijeti aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji, ističući kako su sada na vlasti oni koji su očito miliji međunarodnoj zajednici od SNSD-a.

Na sjednici će biti govora i o Akcionom planu za provođenje Reformske agende na nivou Vijeća ministara BiH, Informaciji Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Prijedlogu zaključka o osnivanju Privremene zajedničke komisije oba doma Parlamentarne skupštine BiH za provođenje procedure za imenovanje jednog predstavnika akademske zajednice u Komisiju za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, te o imenovanju tri člana iz Predstavničkog doma u Zajedničku komisiju oba doma za postizanje identičnog teksta Zakona o azilu.