Vijeće ministara: Na infrastrukturne projekte usmjereno više od 68 posto kreditnih sredstva
U ukupnom stanju javne zaduženosti Federacija BiH učestvuje s 54,28 posto, Republika Srpska s 45,04 posto, Brčko Distrikt s 0,24 posto i institucije BiH s 0,44 posto.
Prema Informaciji Ministarstva finansija i trezora BiH, učešće javnog duga Bosne i Hercegovine u bruto društvenom proizvodu (BDP) u 2016. godini iznosilo je 39,78 posto, a
ukupni javni dug, uključujući vanjsku i unutrašnju zaduženost, povećao se za 1,18 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je vanjski dug u prošloj godini povećan za 1,52 posto.
U 2016. godini angažirano je 668,71 milion KM odobrenih kreditnih sredstava. Od ukupno povučenih kreditnih sredstava u prošloj godini 68,68 posto se odnosi na infrastrukturne projekte.
U vanjskom dugu najveće učešće imaju Svjetska banka - IDA i IBRD s 33,44 posto, Evropska investiciona banka s 20,99 posto, Međunarodni monetarni fond s 12,25 posto, Pariški klub s 8,9 posto, i Evropska banka za obnovu i razvoj sa 7,44 posto. Servis vanjskog duga u 2016. godini iznosi 735,40 miliona KM, od čega se na glavnicu odnosi 611,69 miliona KM ili 83,18 posto, a na kamatu 123,71 miliona KM ili 16,82 posto
Vijeće ministara BiH snažno podržava prijedlog da se vozilima hitne pomoći i vatrogascima da prioritet u saobraćaju odnosu na sva druga vozila.
U tom smislu bit će korigirano Mišljenje Ministarstva komunikacija i prometa o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač Damir Arnaut, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Vijeće ministara BiH zatražilo je od Ministarstva komunikacija i prometa da u narednih sedam dana dostavi novo mišljenje u kojem će taksativno pobrojati aktivnosti koje je potrebno poduzeti, uključujući i izmjenu postojećih propisa u ovoj oblasti, u cilju nedvosmislenog pravnog reguliranja pitanja prednosti vozila hitne pomoći i vatrogasnih vozila u saobraćaju.
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za evropske integracije, donijelo je Odluku o uspostavi tri radne grupe, i to za političke kriterije, za ekonomske kriterije i za reformu javne uprave, s listom predsjedavajućih i njihovih zamjenika. Radne grupe čine predstavnici nadležnih institucija, ministarstava i tijela uprave svih nivoa vlasti u skladu s njihovim ustavnim nadležnostima za oblasti za koje se grupe uspostavljaju.
Na ovaj način potpuno je završen proces kompletiranja sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovine u svjetlu pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, jer je Vijeće ministara BiH ranije imenovalo 33 radne grupe osnovane u skladu s poglavljima aquisa EU.