Samir Avdić
539

Vijećnik SDP-a o eksploataciji šljunka na Ilidži: Memić je sklon izjavljivanju neistina

B. R.
Samir Avdić
Samir Avdić
Vijećnik Socijaldemokratske partije (SDP) na Ilidži Samir Avdić je komentarisao reakciju načelnika ove lokalne zajednice Senaida Memića o eksploataciji šljunka u vodotoku rijeke Željeznice. Ranije je Memić reagirao na Avdićev navod da je riječ o nezakonitoj eksploataciji.
Avdić se osvrnuo na tvrdnju ilidžanskog načelnika da je najmanje 30 puta pozivao nadležnu inspekciju da obustavi i izda naređenje o zabrani, kako je naveo, nezakonitog eksploatisanja šljunka.

"Načelnik Memić je sklon izjavljivanju neistina, pa je tako izjavio da je najmanje 30 puta pozivao inspekciju da obustavi nezakonitu eksploataciju šljunka (međutim, to nije potkrijepio dokumentima/dokazima), te se osvrnuo na moje tvrdnje u vezi s temom na način da je još jednom izrazio svoju frustraciju činjenicom da 'glasam uvijek protiv' njegovih aferima (koji donose prosperitet njemu, njegovim sinovima i interesnoj grupi oko njega), frustraciju uzrokovanu činjenicom da me, nakon silnih pokušaja, nije uspio kupiti i nikad to neće uspjeti", poručio je Avdić.

Istakao je da postoji "pregršt" fotografija za koje tvrdi da idu u prilog njegovim navodima.

"Poigravanje našom i inteligencijom ljudi koji žive blizu lokacije na kojoj se šljunak nezakonito eksploatiše načelnikova je tvrdnja da nije povezan s bilo kojim subjektom koji nelegalno eksploatiše. Pregršt fotografija s terena dokazuje da je najozbiljniji eksploatator šljunka jedan od najozbiljnijih izvođača radova za Opštinu Ilidža", naglasio je.

Avdić nam je poslao fotografiju za koju tvrdi da ide u prilog njegovim navodima.

Ilidža
Ilidža

Komentarisao je i Memićevu poruku njemu i njegovim stranačkim kolegama u kojoj ih je pozvao da "o ovom problemu diskutuju trezvene glave".

"Načelnikovu trezvenost davno je pomutila ovisnost o gomilanju novca i nekretnina na račun građana i građanki Ilidže", zaključio je Avdić.

Podsjetimo, načelnik Općine Ilidža je reagirao na Avdićeve navode da se dešava nezakonita eksploatacija šljunka u vodotoku Željeznice u blizini naselja Sokolović Kolonija i Hrasnica. U izjavi za portal Klix.ba vijećnik SDP-a je potcrtao da nije bilo reakcije lokalne vlasti, kao ni drugih nadležnih organa. Osim toga, ukazao je na to da se na mjestu eksploatacije odlaže smeće i otpad.

Memić nije negirao da postoji nelegalna eksploatacija.

"Ističem da problem u vezi s eksploatacijom prirodnog bogatstva nije prisutan samo u Sokolović Koloniji, identičan problem evidentiran je na samoj granici između entiteta, odnosno na granici između Gornjeg i Donjeg Kotorca, na kojoj je više od decenije ekološka bomba koja prijeti cijeloj vodozaštitnoj zoni i Sarajevu", istakao je.

Prema njegovim riječima, on kao načelnik ne može nikoga kažnjavati i negirao je da je Općina izdavala bilo kakva odobrenja za eksploataciju.

Smatra da Općina, kako je istakao, ni u kojem slučaju ne treba da naplaćuje eksploataciju. Ovaj stav je obrazložio ovako:

"Sav novac koji bi se prikupio potrošio bi se na ispravljanje grešaka koje su posljedica takvog problema."

Memić je također negirao da kao načelnik, kako je potcrtao, nema nikakve veze s fizičkim i pravnim osobama koje na bilo koji način vrše eksploataciju ovog prirodnog bogatstva - što je bila Avdićeva konstatacija. Tvrdi da će u cilju rješavanja ovog problema, kako je naveo, nastaviti pozivati sve nadležne institucije da se njime pozabave.

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) su poručili da je ovaj problem u nadležnosti Federalne uprave za inspekcijske poslove, a da dozvole za eksploataciju daje Agencija za vodno područje rijeke Save.

S obzirom na Avdićevu tvrdnju da se sve dešavalo u blizini vodozaštitne zone, tražili smo reakciju preduzeća "Vodovod i kanalizacija". U odgovoru su naveli da se šljunak eksploatisao u prvoj zaštitnoj zoni u Sokolović Koloniji te da su 2018. to prijavili KUIP-u. Naglasili su da je eksploatacija u međuvremenu prestala, ali da je ove godine primijećeno odlaganje građevisnkog otpada na spomenutoj lokaciji i da su o tome obavijestili inspekciju.

Potcrtali su da vrše redovan obilazak vodozaštitne zone i da je s policijom dogovoreno da se po pozivu identificiraju osobe koje vrše odlaganje otpada ili eksploataciju šljunka.