Razočarani na ulicama
315

Više od hiljadu zdravstvenih radnika na protestu u Tuzli: Dotakli smo dno

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
(Foto: A. K./Klix.ba)
Više od hiljadu radnika zaposlenih u zdravstvu iz cijelog Tuzlanskog kantona danas se okupilo na mirnoj protestnoj šetnji u Tuzli, kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo zbog odnosa vlasti koja nije ispunila obećanje vezano za povećanje plata, niti je udovoljila zahtjevu za isplatu novčane pomoći od 1.080 KM.

Zaposleni u zdravstvu u Tuzlanskom kantonu nedavno su odlučili od Kantonalne vlade tražiti isplatu jednokratne novčane pomoći, nakon što je to učinio Zavod zdravstvenog osiguranja TK, koji je svojim zaposlenicima jednokratno dodijelio 1.080 KM.

Međutim, njihovom zahtjevu nije udovoljeno, kao što nije ispunjeno ni obećanje postignuto u oktobru vezano za isplatu 570 KM, što bi značilo tromjesečno povećanje satnice rada.

Kivni na nadležne, zdravstveni radnici danas su se digli na noge, organizirajući mirnu protestnu šetnju. Sa transparentima u rukama, zviždaljkama u ustima i porukama nadležnim, krenuli su od zgrade Bosanskog kulturnog centra u Tuzli, nakon čega su se zaputili prema sjedištu Kantonalne vlade, Ministarstva zdravstva te u konačnici Zavoda zdravstvenog osiguranja.

"Mi smo 8. decembra Vladi TK poslali prijedlog o mirenju, imali su pet dana da se oglase o tome, međutim, to do danas nisu učinili. Odustali smo od ranijeg dogovora vezano za isplatu 570 KM, a ukoliko nam iznos od 1.080 KM ne bude isplaćen slijedi generalni štrajk", kazao je Zijad Latifović, predsjednik Nezavisnog strukovnog sidnikata radnika u zdravstvu FBiH.

Ljekari, ali i medicinski tehničari nisu zadovoljni ni uslovima rada u svojim zdravstvenim ustanovama.

"Medicinska sestra sam već 30 godina, a moja osnovna plata iznosi hiljadu maraka. Nisam zadovoljna jer već dugi niz godina čestito radim prilično težak i odgovoran posao. Sa svim dešavanjima i povećanjem životnih troškova možemo biti nezadovoljniji još više. Moram vam reći da je danas mene sramota sebe same, sramota me zavoda, vlade i države koju sam trebala očigledno napustiti", ogorčeno kaže Šahza Čerkezović iz Doma zdravlja u Živinicama.

Ni pomoćno osoblje se ne može pohvaliti dobrim poslovnim ambijentom, što potvrđuju zaposleni iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.

"Nama prvobitno nije ispoštovana radna snaga po sistematizaciji. Kako dani odmiču sve je manje radnika, a sve je više posla. Plate su minimalne, dotakli smo dno i nemamo gdje dalje. Nadležni nas lažu iz dana u dan, uskraćuju nam naša prava na sve moguće načine", kazala nam je Ferzija Ibradžić, koja je zaposlena u vešeraju Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.

Predsjednica Nezavisnog sindikata zdravstva TK Adisa Fakić ističe da današnje protestno okupljanje nije utjecalo na pružanje usluga pacijentima, međutim, generalni štrajk zasigurno hoće.

"Generalni štrajk će značiti obustavu rada, a ne kao što smo imali slučaj u oktobru. Tada smo vodili računa o pacijentima, ali smo slagani i prevareni od Vlade TK, tako da sad idemo u pravi generalni štrajk. Mi imamo potpisane sporazume sa poslodavcima o poslovima koji se ne mogu prekidati za vrijeme štrajka i time ćemo se voditi", dodala je Fakić.

Podršku zdravstvenim radnicima danas su pružili i iz Sindikata prosvjetnih radnika TK, iz kojeg su također izrazili nezadovoljstvo jer im Kantonalna vlada nije udovoljila zahtjevu vezano za isplatu jednokratne novčane pomoći u iznosu od 1.080 KM. Kako su naveli iz tog sindikata, takvu vrstu novčane pomoći neće dobiti nijedan budžetski korisnik, zbog čega je izgledan novi protest.