Prilično nejasan stav
20

Visoki zvaničnik Izraela: Svi željno iščekuju kako ćemo glasati o rezoluciji o Srebrenici

M. G.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Govoreći pod uvjetom anonimnosti, izraelski zvaničnik koji poznaje ovu stvar rekao je da "visoki zvaničnici s obje strane u Bosni i Hercegovini "željno iščekuju kako će Izrael glasati kada rezolucija o Srebrenici dođe na dnevni red Generalne skupštine UN-a".

"Naš glas je veoma značajan zbog konteksta Holokausta", istakao je zvaničnik za The Times of Israel, dodajući da je stav Izraela o Srebrenici uvijek bio "prilično nejasan".

Veliki broj uglednih Jevreja širom svijeta smatra da bi Izrael trebao glasati za rezoluciju.

“Prije samo dvije godine, Izrael je bio pokretačka snaga u navođenju Generalne skupštine UN-a da osudi poricanje holokausta. A 2013. godine Izrael je učinio pravno i moralno ispravnu stvar kada je izručio bosanskog Srbina optuženog za učešće u masakru u Srebrenici da mu se sudi u Bosni“, tvrdi Menachem Rosensaft, profesor prava i stručnjak za genocid na Cornellu.

Dodao je da bi sve suprotno ovome bilo "nesavjesno" od Izraela.

"Bilo bi nesavjesno kada bi Izrael sada stao na stranu Republike Srpske, Srbije i najverovatnije Rusije u protivljenju - ili čak suzdržavanju od rezolucije Generalne skupštine UN", dodao je on.

Pozvao je na jednako poštovanje bošnjačkih, jevrejskih i svih drugih žrtava.

"U trenutku kada se Jevreji i muslimani širom svijeta sve više udaljavaju jedni od drugih, prečesto suprotstavljeni jedni drugima od strane političkih i vjerskih vođa s namjerom da potpiruju plamen mržnje i paranoje, moramo u najmanju ruku svi okupiti se u skladu s istim poštovanjem i dostojanstvom prema bošnjačkim žrtvama genocida u Srebrenici kao i jevrejskim žrtvama Šoa", naglašava on.

Bosanskohercegovački i srpski političari ranije su nastojali mobilizirati izraelske političare i naučnike u sklopu bitke oko naslijeđa Srebrenice — pri čemu je bivša ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković 2021. eksplicitno pozvala tadašnjeg ministra vanjskih poslova Yaira Lapida da interveniše u domaćoj borbi oko zakona o negiranju genocida.

Sljedeće godine, Lapid, tada premijer, naredio je da se izraelski diplomata ukori jer se uključio u spornu bosansku unutrašnju političku debatu o izbornoj reformi.

Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar.