Vlada Tuzlanskog kantona penzionerima s najnižim primanjima daje po 100 KM
Aktuelna vlada Tuzlanskog kantona formirana je u februaru ove godine, a specifična je po činjenici da za rad imaju osam mjeseci, ako se uzme u obzir da će u oktobru biti održani opći izbori.
Kantonalni premijer Irfan Halilagić ispred sebe i svojih saradnika stavio je 18 mjera koje je naveo i u ekspozeu, a za 100 dana rada uspjeli su realizirati njih 11.
"Vjerujem da će prilično brzo doći trenutak kada ćemo realizirati sve ono što smo obećali i što je mjerljivo kada je u pitanju rad Vlade Tuzlanskog kantona. U ovih 100 dana održali smo ukupno 27 sjednica, od čega je 13 bilo redovnih, a 14 vanrednih. Razlog većeg broja vanrednih sjednica je činjenica da moramo ubrzano djelovati i raditi u aktuelnom periodu. Donijeli smo više od 300 mjera i odluka, što će reći da smo na dinamičan i agilan način funkcionisali i to je ono što smo na početku i govorili, odnosno da to treba biti odlika vlade u smislu i kontekstu činjenice da nemamo mnogo vremena za ono što smo obećali u radu", kazao je Halilagić.
Aktuelna vlada početkom aprila ove godine rezimirala je svojih 30 dana rada, zbog čega je Halilagić danas poseban akcent stavio na rad unazad mjesec dana, a u tom periodu realizirane su tri značajne mjere.
Prva se odnosi na jednokratnu pomoć za okvirno 36 hiljada penzionera u Tuzlanskom kantonu, koji primaju najnižu penziju, a oni će uz penziju za mjesec juli dobiti dodatno po 100 konvertibilnih maraka. Druga mjera je vezana za oblast obrazovanja, odnosno izmjenu pedagoških standarda, dok je treća namijenjena studentima.
"Kada je riječ o jednokratnoj pomoći penzionerima s najnižom penzijom u iznosu od po 100 KM, ovdje želim naglasiti da kantonalni nivo nema direktnu ili bilo kakvu drugu nadležnost kada su u pitaju penzije, ali imajući u vidu situaciju u kojoj se nalazimo, osjetili smo potrebu da reagujemo na takav način i pomognemo kategoriji koja je ugrožena zbog povećanja cijena osnovnih životnih namirnica", naglasio je Halilagić.
Iz Kantonalne vlade poseban akcent su stavili na oblast obrazovanja, donoseći pedagoške standarde i normative u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju. Kako je istaknuto, posljednji propisi doneseni su prije 17 godina, zbog čega svoju reliziranu mjeru smatraju od velikog značaja.
"Od ove pa do 2025. godine ukupan iznos ulaganja u obrazovanje, odnosno implementaciju pedagoških standarda će iznositi 18 miliona KM, čime će se poboljšati kvalitet obrazovanja. Ova sredstva se ne odnose na ulaganje u infrastrukturu", kazao je kantonalni ministar obrazovanja Ahmed Omerović.
Kada je riječ o novitetima koji se uvode u obrazovni proces u školama i fakultetima u Tuzlanskom kantonu, iz resornog ministarstva su naveli da se oni, između ostalog odnose na uvođenje asistenata u nastavu, dodatnih pedagoga, defektologa i stručnih saradnika, poboljšanja načina boravka u školama djece sa smetnjama u razvoju, smanjenje broja učenika po jednom odjeljenju, prilagođavanje broja studenata na vježbama…
Pored te mjere, vlada je realizovala i još jednu, a onda se odnosi na elektronsku prijavu ispita na Univerzitetu u Tuzli, koja se trenutno nalazi u testnoj fazi. Ovakav način prijave ispita u punom kapacitetu će biti funkcionalan u idućoj akademskoj godini.