Vladajući zaposjeli sve čelne funkcije u Parlamentu BiH, opozicija ne upravlja ni komisijama
![Foto: I. Š./Klix.ba](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_200120072.jpg?v=1)
Tako je na čelo Ustavnopravne komisije imenovana Alma Čolo (SDA), za predsjedavajućeg Komisije za vanjske poslove Safet Softić (SDA), za prvog čovjeka Komisije za vanjsku trgovinu i carine bio je imenovan Vojin Mitrović (SNSD), koji je u međuvremenu postao ministar, a za predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predrag Kožul (HDZ).
Na čelo Komisije za saobraćaj i komunikacije imenovan je Nenad Nešić (DNS), za predsjedavajućeg Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Adil Osmanović (SDA), a na čelo Komisije za pripremu izbora Vijeća ministara BiH bio je imenovan Staša Košarac (SNSD) koji je u međuvremenu imenovan za ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Kada je riječ o Domu naroda, na čelu Ustavnopravne komisije je Bariša Čolak (HDZ), na čelu Komisije za vanjsku i trgovinsku politiku Amir Fazlić (SDA), a Komisije za finansije i budžet Dušanka Majkić (SNSD).
Također, u trenutnom sazivu Zastupničkog doma na mjesta predsjedavajućih stalnih komisija izabrana su tri predsjedavajuća iz entiteta FBiH i četiri iz RS-a, što je također prvi put u posljednjih nekoliko mandata.
Naime, u svim ranijim sazivima Zastupničkog doma, otkad djeluje sedam stalnih komisija, djelovalo je pet predsjedavajućih iz FBiH i po dva iz RS-a. Ovakav omjer je odgovarao ustaljenom omjeru u svim tijelima u PSBiH, po kojem se dvije trećine bira iz FBiH, a jedna trećina iz RS.
Sada je taj odnos drugačiji, a nekako se podudara i s omjerom u Vijeću ministara BiH. Kao što je poznato, stranke iz RS-a su u Vijeću ministara BiH dobile čak četiri pozicije, tri ministarstva i funkciju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH. HDZ-u su pripale tri, a SDA, DF-u i SBB-u po jedna.
U četvrtak će biti održane konstituirajuće sjednice Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH, Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj, Zajedničke komisije za evropske integracije, Zajedničke komisije za administrativne poslove, Zajedničke komisije za ljudska prava i Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine.
Kako sada stvari stoje, male su šanse da neko iz opozicije postane čelnik zajedničke komisije, osim Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine za koju je to zakonom zagarantovano.