Sve je u rukama HRS-a
60

Vlade HNK i Kantona 10 nisu formirane već deset mjeseci jer se hrvatske stranke ne mogu dogovoriti

S. M.
Ni deset mjeseci nakon što su završeni Opći izbori u Bosni i Hercegovini vlade Hercegovačko-neretvanskog i Kantona 10 nisu formirane, niti se nazire okončanje procesa formiranja vlasti u ovim kantonima.

Problem za vladajuću većinu u Federaciji BiH (Trojka i HDZ) predstavlja činjenica da je za formiranje vlade potrebna podrška 2/3 zastupnika u HNK i Kantonu 10, koju ova koalicija trenutno ne može ostvariti.

Početkom juna razmatrana je opcija da HDZ, Trojka i DF zajednički formiraju Vladu HNK, ali je vrh DF bio protiv takve ideje. Sve je okončano stavom DF-a da neće koalirati sa Trojkom, niti sa SDA.

S tim u vezi osnovni problem za HDZ u HNK-u, u namjeri da zaobiđe SDA, predstavlja nemogućnost da okupi ostale hrvatske stranke. Koalicioni partneri sa federalnog nivoa HDZ, HDZ 1990, SDP i NiP imaju ukupno 18 zastupnika u Skupštini HNK, te im u ovom trenutku nedostaju dvije ruke. Izlaz iz te situacije bio bi da koalicioni partneri ubijede Hrvatsku republikansku stranku da se priključi koaliciji, ali bi to na koncu značilo manje ministarstava za HDZ od planiranih.

Iako je u Skupštini potrebna podrška 2/3 zastupnika, u Vladi se odlučuje prostom većinom, koju bi pristankom na dogovor sa svim ostalim hrvatskim nacionalnim strankama, HDZ mogao izgubiti. Iz tog razloga trenutno svjedočimo zastoju.

Trenutna Vlada HNK nalazi se već u petoj godini tehničkog mandata, a formirana je 2014. godine. Vjerovatno zbog svega onoga što se dešava u ovom kantonu vidimo i zastoj u formiranju vlasti u Kantonu 10 u kojem hrvatske nacionalne stranke imaju 2/3 većinu koliko je i potrebno za formiranje vlade, ali se čeka rasplet u Hercegovini.

U ovom kantonu HDZ ne participira u Vladi, a da bi promijenio takvo stanje potrebno je da omogući HDZ-u 1990 učešće u Vladi HNK.

Nakon oktobarskih izbora Hrvatski nacionalni pomak dobio je pet mjesta u Skupštini Kantona 10, HDZ pet, HDZ 1990 četiri, Hrvatska nezavisna lista dva, HRS jedno, SDP i SDA po dva, a tri srpske nacionalne stranke ukupno četiri.

S obzirom na trenutno situaciju, dvije vlade ostat će još dugo u tehničkom mandatu.