Snimak je kraćen
303

VOA: Tehnička analiza glasa pokazala da se Tegeltijin sporni razgovor desio

A. B.
VOA je angažovala stručnjake za zvuk i vrhunski softver za analizu, Foto: VOA
VOA je angažovala stručnjake za zvuk i vrhunski softver za analizu, Foto: VOA
Tehničku analizu razgovora između Milana Tegeltije predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) i tadašnje članice Milijane Buhe u drugoj aferi u kojoj se našao, uradio je inžinjer zvuka Voicea of America (VOA) u Washingtonu.
Naime, Tegeltija je u svakom svom obraćanju naveo da je taj audiosnimak montiran i da se taj razgovor nikada nije desio te je za to okrivio Obavještajno-sigurnosnu agenciju (OSA).

U razgovoru se čuje kako Tegeltija razvija strategiju sa Buhom o upošljavanju njene sestre Sanje Čagar na poziciju sutkinje u Banjoj Luci.

Tegeltija prvo tvrdio da se razgovor desio pa onda rekao da nije

Zatim je Tegeltija kazao da se razgovor desio, ali ne u ovakvom kontekstu te su i on i Buha negirali da se to zapošljavanje desilo.

Međutim, nakon što je ova vijest medijski postala izuzetno popularna, Tegeltija je počeo negirati i to da se razgovor uopće i desio pa je onda naveo da je montiran.

Osim što je govorio da je montiran često je isticao i to da nije moguće utvrditi autora, a da njegovu vjerodostojnost mogu potvrditi samo učesnici u razgovoru.

VOA je angažovala stručnjake za zvuk i vrhunski softver za analizu

VOA je osigurala vrhunski softver i angažovala vrhunske inžinjere zvuka u centrali u Washingtonu kako bi provjerili tehničku stranu snimka.

Analizom objavljenog snimka utvrđeno je sedam rezova, tj. da je snimak trajanja od tri minute sastavljen od osam dijelova trajanja od šest sekundi do minutu i 30 sekundi. Analiza je utvrdila i tačna mjesta tzv. reza.

Utvrđen je i šum koji ukazuje da je objavljeni snimak snimljen tako što je zvuk reprodukovan iz kompjutera, a snimljen na odvojenom uređaju.

Autor analize je inžinjer zvuka Thomas Leahy, a analiza je pokazala da se sporni razgovor zaista desio te da se sve njegove frekvencije poklapaju.

Također, navedeno je i to da postoji mogućnost da je snimak montiran.

Naime, početak i kraj snimka pokazuju da je on dio dužeg razgovora te da su najmanje na jednom mjestu uočene digitalne anomalije što ukazuje na to da je snimak sastavljen od najvjerovatnije dva, a moguće i tri dijela istog, ali dužeg razgovora.

Tegeltija kaže da je riječ o "deep fake" tehnici, stručnjaci ga opovrgavaju

Softver je također na jednom mjestu pronašao zamaskiran rez.

Novinari VOA-e su kontaktirali Tegeltiju koji im je odgovorio Viber porukom navodeći da samo on zna istinu i da je riječ o "deep fakeu" tehnici za koju tvrdi da je dovoljno demonstrirao na svom Twitteru.

Nakon provjere, VOA je utvrdila da te njegove tvrdnje ne odgovaraju istini te da inžinjeri zvuka navode da se deep fake pomoću analize veoma lako i često može utvrditi.

U slučaju analiziranog snimka, osnovni argument stručnjaka da nije u pitanju deep fake temelji se na izmjerenim parametrima tona sagovornice sa druge strane telefonske linije.

Na kraju su iz VOA-e naveli da ova tehnička analiza ukazuje na to da se, sporni, objavljeni razgovor zaista desio, da je kraćen te sastavljen od dijelova (dva ili tri) dužeg razgovora, za sada, nepoznatih pojedinosti i trajanja.

Kompletne detalje analize pročitajte na ovom linku.