Brojne nepravilnosti
129

Vranić optužio SDA za urušavanje zdravstvenog sistema: Ko o čemu, oni o poštenju

V. K.
Haris Vranić (Foto: D. S./Klix.ba)
Haris Vranić (Foto: D. S./Klix.ba)
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić održao je danas konferenciju za medije na kojoj je govorio o aktuelnoj situaciji unutar zdravstvenog sektora u Kantonu Sarajevo, ali i o esencijalnoj listi lijekova koja je izazvala brojne rasprave u javnosti.

Na početku obraćanja, ministar zdravstva KS osvrnuo se na izvještaj Ureda za borbu protiv korupcije, u kojem se navodi kako nisu uočene nikakve nepravilnosti u kontekstu liste lijekova u Kantonu Sarajevo.

"To podrazumijeva da je ministar jedini aktivno legitiman za predlaganje pozitivne liste lijekova i bolničke liste lijekova prema Vladi KS. Nismo svi isti, oni koji prepoznaju drugoga kao da su oni, tu griješe. Nikakve nezakonitosti nije bilo. Zaključak Ureda za borbu protiv korupcije potvrđuje staru izreku, ko o čemu, vojska o skraćenju, a SDA o poštenju", rekao je Vranić.

Nakon toga Vranić se osvrnuo na niz afera unutar zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo te je naglasio kako iza svih afera stoje kadrovi SDA.

"Svi će se sjetiti afere Lasix, kada je u Zeničko-dobojskom kantonu plaćan 3 KM, a u KS 11 KM, kada su milioni ukradeni iz Zavoda za zdravstveno osigranje. Afera laganja o nabavci EU licenciranih vakcina koje nikada nisu došle u BiH. Dok su oni obećavali nabavku, mi smo vakcinisali više od 50 posto stanovnika KS. Krizni štab činili su svi osim epidemiologa, uključujući ministra, ortopede, psihijatre i arhitekte. Uspjeli su donijeti 0 protokola i nula mjera. Osmislili su izolatorije u studentskim domovima pa su ih prebacili u srednju školu za željezničare, a onda i na Građevinski fakultet i potrošili 550.000 za opremanje. Nikada ti stacionari nisu proradili. Ko je dijelio specijalizacije bez ikakve analize i potreba za tim specijalnostima, a sve po stranačko-rodbinskim vezama?", pojašnjava Vranić.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

Nakon toga osvrnuo se i na nabavku frižidera za vakcine u KS.

"Ko je zaboravio nabaviti dovoljan broj frižidera za skladištenje vakcina, što se pokazalo gotovo pogubnim propustom, te je Vlada KS morala intervenisati za nabavku tih frižidera. Ko je davao enormne naknade u fiktivnim komisijama koje su se kretale i do 1.500 KM, dok zdravstveni radnici nisu imali nikakva povećanja dohodaka. Ko je i za čiji račun potpisao tzv. 'saudijski kredit', koji se i danas vraća? Ko je od uposlenika KCUS-a godinama naplaćivao potrošnju vode. Zašto se u ladicama sudova drži potvrđena optužnica za štetu od 23 miliona KM nanesenih KCUS-u, a čiji su akteri i danas u menadžmentu te institucije", ističe ministar.

Nakon osvrta na zdravstveni sistem Vranić se osvrnuo i na nove projekte Ministarstva zdravstva KS.

"Omogućit ćemo svim specijalistima da imaju prava propisivanja recepata, a ne da pišu nalaze, a da se pacijenti moraju najaviti kod porodičnog ljekara da bi im oni napisali recept. Ono što je također u planu je da idemo u smjeru formiranja tzv. 'virtuelnih kartica', pomoću kojih će svaki osiguranik imati uvid u svoje osiguranje, propisane lijekove, elektronski karton i mogućnost zakazivanja termina kod ljekara", rekao je Vranić.

Na kraju je Vranić naglasio kako je u ovom trenutku omikron soj dominantan u Kantonu Sarajevo, ali da on u odnosu na delta soj ne izaziva velike probleme.

"Broj novozaraženih u odnosu na broj hospitaliziranih nije relevantan. WHO preporučuje da se računaju samo oni koji su kritični bolesnici. Mislim da idemo prema kraju pandemije i da ćemo ljeto dočekati bez restriktivnih mjera. Krizni štab već sada planira popuštanje određenih mjera", zaključio je Vranić.