Vrijedne donacije za digitalno obrazovanje u školama kreiraju perspektivniju budućnost BiH
Društvene mreže su postale skoro pa sastavni dio naših života i razvijaju se velikom brzinom. Taj korak je nekada teško pratiti uz budžete koji su na raspolaganju pa je nedavna donacija Evropske unije u vidu kompjutera za brojne srednje škole bila izuzetno značajna.
Tačnije, nove kompjutere su dobile srednje stručne škole u Sarajevu, Odžaku, Tuzli, Srebreniku, Kalesiji, Kladnju, Zenici, Goraždu, Kiseljaku, Širokom Brijegu, Gacku, Trebinju i Prnjavoru. Time su pomogli sadašnjim i budućim generacijama da ne zaostaju u brzom napretku digitalne tehnologije te praćenju trendova.
Računari za školu koja prati trendove
A koliko je teško u današnjem vremenu brzog razvoja tehnologija obezbijediti učenicima svu neophodnu opremu za učenje, zna jako dobro Amira Kadrispahić, direktorica Ekononomske škole u Sarajevu.
I sama kaže da je donacija od 80 kompjutera vrijednija jer će ostati na korištenje i sljedećim generacijama.
Obišli smo multimedijalnu salu ove škole gdje se nalazi dio doniranih računara.
"Neizmjerno smo zahvalni na ovoj donaciji. Poznati smo kao škola koja prati savremenu nastavu i trendove, a to uključuje i praćenje digitalne pismenosti", navela je Kadrispahić.
Napominje da su imali dotrajalu računarsku opremu te bi uz nju bilo jako teško pratiti sve digitalne novosti te uz to, ova donacija ima još veći značaj.
Obrazovanje, sanacija, donacije
U posljednje dvije godine, EU je izdvojila 16 miliona eura bespovratnih sredstava za podršku predškolskom, stručnom i visokoškolskom obrazovnom sektoru u zemlji.
Posebno se izdvaja projekat koji je posvećen unaprijeđenju i relevantnosti stručnog obrazovanja, prepoznavanje neformalnog učenja i unapređenje digitalnih i preduzetničkih kompetencija u iznosu od čak tri miliona KM.
Pored nabavke najsavremenije opreme, EU također finansira renoviranje obrazovnih institucija kako bi se poboljšali uslovi rada za nastavno osoblje i učenike širom zemlje.
EU trenutno finansira obnovu 20 srednjih stručnih škola, 20 predškolskih ustanova i 18 sportskih sala u osnovnim školama u BiH.
Napomenimo i da podržavaju Erasmus+ program u cilju davanje podrške obrazovanju, obuke, mladih i sporta u Evropi tako što pružaju mogućnosti studentima, nastavnicima i stručnjacima da studiraju, obučavaju se i steknu iskustvo u inostranstvu. Srednja ekonomska škola u Sarajevu uspješno učestvuje u nekoliko EU programa, uključujući Erasmus+.
Uz pomoć EU, urađen je te nešto kasnije i usvojen u Vijeću ministara dokument "Poboljšanje kvaliteta i relevantnosti stručnog obrazovanja i obuke u BiH – Na osnovu zaključaka iz Rige (2021-2030)" koji predstavlja načine djelovanja za nadležne vlasti sve do 2030. godine.
Ovim je ispunjena još jedna obaveza na putu ka evropskim integracijama. U dokumentu je difinisano pet prioriteta poticanje učenja temeljenog na radu, razvoj osiguranja kvalitete sukladne evropskom okviru za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i obuci, povećanje dostupnosti strukovnog obrazovanja i kvalifikacije za sve, dodatno jačanje ključnih kompetencija u inicijalnom i kontinuiranom strukovnom obrazovanju i obuci i osiguranje pristupa i mogućnosti za inicijalni i kontinuirani profesionalni razvoj nastavnika, trenera i mentora.
U okviru dokumenta je naglasak stavljen na osposbljavanje mladih za preduzetništvo, a za šta je EU izvojila 16 miliona eura.
Bitnost informatičke tehnologije se pokazala tokom pandemije
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke već četvrtu godinu za redom provodi program "Podrška projektima razvijanja funkcionalnih znanja i vještina djece predškolskog uzrasta i učenika osnovnih i srednjih škola" koji se realizira u saradnji sa kantonalnim ministarstvima obrazovanja, a u okviru kojeg se, među ostalim, podržavaju i projekti nabavke informatičke opreme u osnovnim i srednjim školama radi razvoja digitalne kompetencije kod učenika.
Prije ovog programa, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke je putem javnog poziva provodilo program "Podrška projektima koji doprinose razvoju ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje kod djece predškolskog uzrasta, učenika osnovnih i srednjih škola". U okviru navedenog programa su podržavani i projekti stručnog usavršavanja nastavnika u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, kao i projekti nabavke IKT opreme u svrhu razvoja digitalne kompetencije kod učenika kao jedne od osam ključnih kompetencija Evropskog referentnog okvira ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje.
Kako su rekli iz ovog ministarstva za Klix.ba, svijest o potrebi većeg ulaganja u informatičku opremu i informaciono-komunikacionu tehnologiju (IKT) i infrastrukturu, ali i u obuku nastavnika za efikasno korištenje IKT tehnologija se posebno pokazala tokom pandemije koronavirusa. Razlog tome je jer se nastava odvijala online.
Smatraju da postoji mnogo prostora za poboljšanje, kako IKT infrastrukture, uključujući pristup internet konekciji, tako i nabavci dodatnih računara i druge opreme, ali i potrebu za dodatnom obukom nastavnog kadra za efikasno korištenje IKT opreme u odgojno-obrazovnom radu
Slijedom ovih pokazatelja, međunarodni donatori su proveli i određene donacije računara i druge informatičke opreme, a među važnijim donatorima su Evropska unija, USAID, UNICEF i određene druge UN agencije, OSCE, poručuju iz ovog ministarstva.
Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je uz pomoć međunarodnih organizacija UNICEF i UNESCO doniralo oko 100 laptopa za nekoliko škola proteklih godina.
Potreba za IKT opremom u srednjim školama i dalje postoji, a cilj ovog ministarstva je da se svaka učionica u srednjoj školi opremi sa laptopom i pametnom tablom kako bi im se omogućila nesmetana upotreba digitalnih sadržaja i alata pri realizaciji vaspitno-obrazovnog procesa, naveli su za Klix.ba.