Strategija EK
6

Wigemark: Pristupna utakmica je otvorena, EU je protiv bilo kakvih rokova

Piše: I. Č.
Lars-Gunnar Wigemark (Foto: K. S./Klix.ba)
(Foto: K. S./Klix.ba)
Specijalni predstavnik EU u BiH i šef Delegacije EU ambasador Lars-Gunnar Wigemark kazao je, nakon što je Evropska komisija predstavila Strategiju za Zapadni Balkan, da su oni protiv bilo kakvih rokova, čak i u Bosni i Hercegovini.

"Utakmica je otvorena i to je značajna razlika koju ova strategija donosi. Naravno da su neke zemlje više odmakle. Mi znamo na osnovu ranijih iskustava da se to može promijeniti. BiH je prije 10 godina bila u prilici da napravi veliki napredak, ali je naišla na zastoj", kazao je Wigemark.

U odgovoru na novinarsko pitanje istakao je da, iako se stalno susreće s predstavnicima Evropskog parlamenta, nikada ni za koga ne lobira.

"Ono što je važno potcrtati jeste da bilo koja odluka proširenja, statusa kandidatskog ili bilo kojeg napretka u evropskim integracijama, zavisi upravo od zemalja koje su aplicirale za članstvo u Evropskoj uniji", rekao je Wigemark.

Naveo je da oni očekuju od BiH da odgovori budu spremni krajem ovog mjeseca, a da će nakon toga Evorpska komisija pristupiti svom dijelu posla u vezi s ocjenom odgovora.

"Za sada možemo reći da je naše samo da podstičemo taj put", poručio je Wigemark.

Na novinarsko pitanje odgovorio je da nije voljan komentarisati pojedinačne izjave, ni nekog iz Evropskog parlamenta, niti nekog domaćeg političara.

"Iskoristio bih priliku da uputim poruku svim političarima da imaju jedan zajednički cilj, a to je da napreduju na putu evropskih integracija zarad općeg dobra. Nije bitno samo stići do narednih izbora i baviti se kombinatorikom koliko ćete predstavnika imati u kojem organu, već gdje se vidite za 10 godina. Evropska unija je ovom Strategijom potvrdila da su vrata svima otvorena u ovom regionu", istakao je Wigemark.

Prema njegovim riječima, u Strategiji se namjerno govori o partnerima, jer nisu sve zemlje priznale Kosovo.

"Isto tako, BiH nema obavezu da promijeni Dejtonski mirovni sporazum prije pristupa Evropskoj uniji. Postoje neki elementi koji će se, vjerovatno, morati modificirati u pristupanju. No, Dejton je tu i tu će i biti", kazao je Wigemark.

Poručio je da ne može govoriti o bh. političarima koji su najviše uradili kada je riječ o napretku na evropskom putu.

"BiH je napravila značajne iskorake. Sada je važno da nastavite na ovom putu. Veliki je značaj reformi. Ne biste uopće razgovarali o statusu i bili dio procesa da to nije tako. Stoga ga je neophodno pratiti i ne upadati u zamke političkih igara. Čak i Evropska unija nekada potpadne pod takav utjecaj. Važno je nastaviti", zaključio je Wigemark.