Vijeće sigurnosti UN-a
77

Za Rusiju relevantan izvještaj RS-a, a ne onaj Schmidtov: Izbori pokazali da građani ne žele građansku formu

B. R.
Predstavnica Rusije u Vijeću sigurnosti UN-a Ana Evstinjeva (Screenshot: UN Web TV)
Predstavnica Rusije u Vijeću sigurnosti UN-a Ana Evstinjeva (Screenshot: UN Web TV)
Predstavnica Rusije u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija Ana Evstinjeva je na današnjem zasjedanju poručila da se ne treba razmatrati izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta, već da je izvještaj Republike Srpske taj koji "govori o stvarnim problemima".
Optužila je Zapad da se upliće u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine na "neokolonijalnom principu" te je stala u zaštitu RS-a.

"Podrivaju se ustavni temelji Bosne i Hercegovine i podrivaju se temeljna prava konstitutivnih naroda te sve to vodi ka porastu tenzija. Nije RS izvor poteškoća, na čemu se insistira i kako to Zapad predstavlja. Demonizira se sve što se ne uklapa u euroatlantske okvire", ocijenila je Evstinjeva.

Prema njenim riječima, ishod Općih izbora je pokazatelj da ideja Dejtona dominira pred "vještačkom građanskom formom".

"Građani su izabrali Dejton kao osnovnu premisu. Žalimo što naše kolege nisu zadovoljni izborom naroda", dodaje.

Ruska predstavnica je upozorila Zapad na posljedice ako nastavi s dosadašnjom politikom prema Bosni i Hercegovini.

"Žele se gurnuti u stranu organi vlasti koji se ne sviđaju Zapadu. Upozoravamo da takva kratkovida politika ima ozbiljne posljedice i pozivamo sa zaustavljanjem eksperimentisanja u nezavisnoj državi. Dajmo joj priliku da se samostalno razvija", upozorila je.

Evstinjeva je pozvala na zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR).

"Povećane aktivnosti visokog predstavnika ne samo da su dio odvojene realnosti, nego se njima stvaraju nove prijetnje po mir i stabilnost, što je u suprotnosti s njegovim zadacima. To vodi ka dodatnim komplikacijama. Želim naglasiti da tek sada nakon nepopularnih dešavanja s izmjenama Izbornog zakona, tek sada se govori o urušavanju suvereniteta. Ovo neokolonijalno tijelo treba zatvoriti", poručila je.

Za Rusiju je izvještaj RS-a taj koji Vijeće sigurnosti UN-a treba razmatrati.

"Pozivamo kolege da se vrate praksama dijaloga. Nećemo komentarisati tzv. izvještaj tzv. visokog predstavnika. Ne možemo komentarisati izvještaj fizičkog lica. Izvještaj RS-a govori o stvarnim problemima u Bosni i Hercegovini", istakla je.

Evstinjeva je obrazložila zašto je Rusija glasala za produženje EUFOR-ove misije Althea u Bosni i Hercegovini, ali je uprkos tome i dalje nezadovoljna.

"Glasali smo za EUFOR i drago nam je da postoji konstruktivan pristup. Želimo reći da smo zabrinuti zbog neopravdanog udupljavanja evropskog kontigenta u ovoj državi, jer je rečeno da nema prijetnji po mir. Koji je onda razlog za to? Ove mjere izazivaju zabrinutost među građanima Bosne i Hercegovine. Rusija kao jedna od država svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma podržava teritorijalni integritet i suverenitet te ravnopravnost tri naroda i dva entiteta", naglasila je.

Za Rusiju je ključ u tome da postoji "inkluzivan međunarodni dijalog".

Sjedinjene Američke Države su još jednom podržale odluku visokog predstavnika da u izbornoj noći 2. oktobra nametne izmjene Izbornog zakona. Njihov predstavnik se osvnruo na Schmidtovo nametanje izmjena Izbornog zakona koje se odnose na delegiranje u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

"Bonske ovlasti su ključan alat za održanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Nametanje 2. oktobra bilo je neophodno da se spriječi kolaps FBiH. Visoki predstavnik ima ključnu ulogu", ocijenio je predstavnik SAD-a.

Na zasjedanju Vijeća sigurnosti obratit će se i bh. ambasador u UN-u Sven Alkalaj. Ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (SDA) se neće moći obratiti, a kao razlog za to je navedeno što obraćanje videolinkom nije moguće. Pravilo je da svaki govornik mora biti prisutan na samom zasjedanju.

Kako saznaje Klix.ba, Alkalaj je bio u nedoumici da li pročitati pripremljeni govor, jer se njime oštro kritikuje rad visokog predstavnika. Navodno nakon toga se Alkalaj obratio američkom specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrielu Escobaru koji mu je savjetovao da oštra kritika nije prihvatljiva.