Incident sa zastavom
261

Zahiragić banjalučkoj policiji: "Hrabro, nema šta, navikle kukavice da se iživljavaju nad ženama i djecom"

Piše: M. G.
Haris Zahiragić (Foto: D. S./Klix.ba)
Haris Zahiragić (Foto: D. S./Klix.ba)
Potpredsjednik SDA Haris Zahiragić oglasio se povodom incidenta u Banjoj Luci kada je grupa žena iz Bugojna i Donjeg Vakufa kažnjeno zbog isticanja zastave s ljiljanima.

"Na desetine policajaca došlo je kako bi maltretiralo i sankcionisalo žene zbog isticanja zastave Bosne i Hercegovine u Banja Luci na Dan državnosti Bosne i Hercegovine, a onda ih pod pratnjom patrola 'ispratili iz Banje Luke'. Hrabro, nema šta", napisao je Zahiragić.

Dodao je da to i jeste manir MUP-a i Policije RS-a još od perioda agresije, a koji se, nažalost, zadržao sve do danas.

"Navikle su valjda kukavice da maltretiraju i da se iživljavaju nad ženama, djecom i nenaoružanim civilima. Vrijedi podsjetiti i stalno ponavljati kako su MUP i policija tada tzv. "Republike Srpske", a čiji je pravni sljednici današnji MUP i policija entiteta RS, presuđeni kao direktni izvršioci genocida nad Bošnjacima", dodao je on.

Naglasio je da je to "jedina policija na svijetu, ikada presuđena za genocid, stoga i ne čudi da se oni tako ponašaju".

"Reforma policije i ukidanje policije RS-a, nešto je od čega su političke patriotske snage, ali i međunarodna zajednica u BiH, olako odustali. Oni nas, srećom, stalno podsjećaju da tu temu moramo vratiti 'na sto' i u fokus", naglasio je Zahiragić.

I naravno, zaključio je, zastava sa ljiljanima nije nikakva "ratna zastava", to je zastava Republike Bosne i Hercegovine, čiji je pravni nasljednik današnja Bosna i Hercegovina.

"Pod zastavom sa ljiljanima je potpisan i Dejton, a ona je bila zvanična zastava Bosne i Hercegovine sve do 1998. godine. S obzirom na to, njeno isticanje na bilo kojem pedlju Bosne i Hercegovine, jednostavno ne smije biti kažnjivo. To su činjenice koje nikakva represija genocidne policije ne može izbrisati", naglasio je Zahiragić.