Prijetnja eskalacijom
491

Zaključci NSRS-a: Zahtijevamo da Dodik više ne ide na suđenje, obustavu rada u institucijama BiH i prekid EU integracija

Piše: B. H.
Pripremljeno je osam zaključaka koje vlast u NSRS-u večeras planira usvojiti (Foto: E. M./Klix.ba)
Pripremljeno je osam zaključaka koje vlast u NSRS-u večeras planira usvojiti (Foto: E. M./Klix.ba)
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) na posebnoj sjednici zakazanoj za večeras u 18 sati planira usvojiti set zaključaka u vezi s informacijom o, kako se navodi, urušavanju pravnog poretka u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Kako se navodi u dokumentu zaključaka u koji je uvid imao Klix.ba "zaključci su doneseni na osnovu Ustava Republike Srpske i Poslovnika NSRS-a, a ključne tačke se odnose na protivljenje djelovanju institucija na nivou BiH i visokih predstavnika".

Navedeno je ukupno osam zaključaka koje večeras planiraju usvojiti. Ostaje da se vidi da li će doći do izmjena ili će zaključci biti usvojeni kako su i predloženi.

Zaključci glase:

  1. Narodna skupština Republike Srpske usvaja Informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH, što je kulminiralo politički montiranim procesom protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
  1. Narodna skupština Republike Srpske ostaje privržena poštovanju teritorijalnog integriteta i podijeljenog suvereniteta između entiteta definisanog Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH (dalje: Dejtonski mirovni sporazum), naročito Aneksom ІІ.
  1. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je Predsjednik Republike Srpske izvršavao svoje ustavne i zakonske obaveze u zakonodavnom postupku, a čiji je nosilac Narodna skupština Republike Srpske.
  1. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.

  2. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva prekid evropskih integracija dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da evropske integracije ne može nastaviti država u kojoj se sudi Predsjedniku Republike ili bilo kojem pojedincu na osnovu zakona koji nije usvojen od strane zakonodavnog tijela, već je nametnut od strane neizabranog pojedinca stranog državljanstva.

  3. Narodna skupština Republike Srpske traži od Vlade Republike Srpske da po hitnom postupku izradi i uputi u proceduru prijedlog dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim će biti inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa Republike Srpske.

  4. U slučaju nepoštovanja i neprovođenja ovih zaključaka, Narodna skupština Republike Srpske će u roku od 48 časova preduzeti jednostrane mjere u cilju njihovog provođenja.

  1. Zaključci stupaju na snagu danom donošenja.

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počet će danas u 18 sati. Prije toga će zasjedati Kolegij koji će utvrditi tačke dnevnog reda. Danas je planiran i sastanak šefova kluba svih parlamentarnih stranaka.

Kao i što je bilo očekivano NSRS zaključcima pokušati "odbraniti" predsjednika RS Milorada Dodika od odlaska na sud, gdje mu se već nekoliko mjeseci sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Sljedeće ročište u ovom slučaju je zakazano za 25. decembar u Sarajevu, a Dodik je već najavio da, zbog svoje nedavne operacije, neće prisustvovati suđenju.

Sud BiH je na osnovu mišljenja sudskog vještaka da je Dodik sposoban za dolazak i prisustvovanje suđenju zakazalo ročište, iako je pravni tim, ali i saradnici, predsjednika RS-a kritikovalo njegovo stručno mišljenje tražeći novo vještačenje medicinske dokumentacije.