Zakon o Sudu BiH na Vijeću ministara: Sjedište privremeno u Sarajevu, a onda seli "negdje" u RS
U martu prošle godine usaglašen je novi tekst Nacrta zakona o Sudu BiH koji se u odnosu na prethodni razlikuje u nazivu drugostepene instance. Ovim Nacrtom se propisuje osnivanje Apelacionog odjeljenja Suda BiH, a ne Višeg suda kako je bilo predviđeno.
Naziv ove drugostepene instance nije u suprotnosti s međunarodnim standardima, a i mišljenjem Venecijanske komisije se predlaže i podržava uspostava dvije odvojene sudske instance odnosno uspostava drugostepene nezavisne sudske instance za preispitivanje odluka Suda Bosne i Hercegovine.
Što se tiče sjedišta budućeg Apelacionog odjeljenja Suda BiH, u novom tekstu Nacrta navodi se da će imati privremeno sjedište u sjedištu sadašnjeg Apelacionog odjeljenja (Sarajevo), ali da će u roku od godinu dana zakonom propisati "stalno sjedište" u drugom entitetu u odnosu na Sud BiH.
I upravo će sjedište, kako saznajemo, opet biti problem partnerima koji čine vlast na nivou BiH, konkretno za ministre Stašu Košarca i Srđana Amidžića iz SNSD-a koji insistiraju da sjedište Apelacionog odjeljenja bude u Banjoj Luci i ne pristaju na Istočno Sarajevo, iako je to entitet Republika Srpska.
To je potvrdio i ministar pravde BiH Davor Bunoza (HDZ).
"Tu moramo naći kompromis, jer je sjedište drugostepenog suda manje bitno u odnosu na druge vrlo bitne stvari koje smo regulisali u Nacrtu zakona o sudu BiH", smatra Bunoza.
Prema njegovim riječima, cilj je novim zakonom obezbijediti nezavisnost drugostepenog suda, u koji bi sudije birao VSTV, kao i da prvostepeni i drugostepeni sud imaju zasebne predsjednike sudova, što trenutno nije slučaj.
"Precizirali smo i nadležnosti ovog suda u skladu sa međunarodnim standardima. To je i suština ovog nacrta novog zakona i ne vidim razlog da nacrt zakona koji Ministarstvo pravosuđa predlaže ne bude usvojen u zakonodavnoj proceduri", rekao je Bunoza Večernji list.
Apelaciono odjeljenje suda je nadležno da odlučuje o redovnim pravnim lijekovima protiv odluka Suda BiH, pravnim lijekovima na odluke svojih vijeća (ako je to zakonom propisano) i vanrednim pravnim lijekovima protiv pravomoćnih odluka Suda, kada je to zakonom propisano.
Također rješava žalbe protiv odluka CIK-a, sukobe nadležnosti sudova različitih entiteta, između Suda BiH i drugih sudova, rješava o prijedlogu za prenošenje nadležnosti sa Suda BiH na drugi sud u entitetu ili Brčko Distriktu itd.