Višemilionska vrijednost
58

Zaposleni u zdravstvu traže hitnu raspodjelu doniranih respiratora, odijela, maski, testova...

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba
Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu u Federaciji BiH uputio je zahtjev Vijeću ministara naše zemlje vezano za raspodjelu i hitnu dostavu zdravstvenim ustanovama donirane medicinske opreme u kojoj se između ostalog nalaze respiratori, zaštitna odijela, maske, rukavice, viziri...

Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu u Federaciji BiH od Vijeća ministara BiH zahtjeva da u hitnoj proceduri naloži Koordinacionom tijelu BiH za zaštitu i spašavanje pri Ministarstvu sigurnosti da izvrši sve potrebne radnje kako bi se donirana medicinska sredstva u najkraćem mogućem roku raspodijelila svim zdravstvenim ustanovama na teritoriji naše zemlje.

Riječ je o vrijednim doncijama višemilonske vrijednosti, a koje su u Bosnu i Hercegovinu stigle iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara, a nalaze se deponovane u magacinima.

Iz Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u Federaciji BiH navode da se među doniranom medicinskom opremom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata nalazi 100.000 komada testova na COVID-19, 250.000 zaštitnih odijela, 40 respiratora, 150.000 komada latex rukavica, 150.000 hiruških i isto toliko maski N95. Tu je još i 150.000 komada drugih maski, 50.000 vizira te 20.000 zaštitnih naočala. Težina ukupnih donacija je 20 tona i 875 kilograma.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Na nedostatak zaštitne opreme u radu sa COVID-19 pozitivnim osobama jučer su ukazali iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Kako su naveli količine imaju za rad još u narednih 20 dana, naglasivši da će se na sve moguće način snaći kako bi se obezbijedile dodatne količine.

Kako su 5. juna rekli iz Ministarstva sigurnosti BiH, međunarodnu pomoć koju je naša zemlja dobila od Katra nadležne entitetske institucije mogu preuzeti, dok pomoć koja je stigla iz Ujedinjenih Arapskih Emirata još nije prošla carinsku proceduru. Zbog toga su, kako su tada naveli, Vijeću ministara potrebne dodatne konsultacije u vezi sa raspodjelom ove pomoći obzirom na specifičnost opreme.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Kako je naveo predsjednik Zijad Latifović, Nezavisni sindikat zdravstva u FBiH broji okvirno 18.500 zaposlenih u javnim zdravstvenim ustanovama, svih profila, koji iznose i iznosit će praktično sav teret postojeće pandemije.

"U okviru svojih ovlasti, a u cilju zaštite života i zdravlja svih radnika zaposlenih u zdravstvu, zahtjevamo hitnu podjelu zaštitnih sredstava i opreme u omjeru koji je određen i za raspodjelu finansijskih sredstava od MMF-a za Federaciju BiH, Republiku Srpsku i Brčko distrikt", navodi se u zahtjevu koji je adresiran na predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltiju.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

S obzirom na to da se pandemija izazvana SARS-CoV-2 virusom razbuktava, iz sindikata smatraju da je neozbiljno da donirana medicinska pomoć stoji u magacinima, a da zdravstveni radnici crpe zadnje rezerve zaštitne opreme kako bi zaštitili zdravstveni sistem i pomogli građanima u teškim trenucima.

"Obavili smo konsultacije i sa kolegama iz Republike Srpske koji imaju potpuno iste probleme i u potpunosti se slažu sa našim zahtjevom. Svaki izgubljeni dan značit će mnogo, ukoliko dođe do daljnje eskalacije pandemije jer se radi o značajnoj donaciji u zaštitnoj opremi i pomagalima koja bi nam pomogla da lakše prebrodimo ovu krizu i pružimo bolju zaštitu našim građanima", naglašava se u zahtjevu.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Iz Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH također su se obratili i ministrici vanjskih poslova BiH Biseri Turković kojoj su uz riječi zahvale na trudu za lobiranje i koordiniranje donacija tokom pandemije, uputili i apel za kako bi prijeko potreba medicinska oprema došla do krajnjih korisnika.