Prinicipijelan stav
85

Zašto će Francuska i Nizozemska blokirati dodjelu kandidatskog statusa za BiH

F. H.
Ilustracija: A.L./Klix.ba
Ilustracija: A.L./Klix.ba
Nakon što je Evropska komisija dala preporuku da se Bosni i Hercegovini dodijeli kandidatski status, prema informacijama Klix.ba Francuska i Nizozemska to neće podržati na decembarskoj sjednici Vijeća Evropske unije, ali zašto?

Moguće je identifikovati nekoliko razloga zašto ove dvije države i pored snažnog lobiranja Slovenije, Austrije i pozitivnog stava Evropske komisije neće pristati da Bosna i Hercegovina dobije kandidatski status.

Prvi razlog je taj što sa čisto formalno-pravne strane Bosna i Hercegovina nije ispunila 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, koji su već godinama postavljeni pred domaće političare.

Da se u slučaju Nizozemske jednostavno radi o principijelnoj politici jer BiH nije ispunila uslove za kandidaturu stav je vanjskopolitičkog analitičara Jasmina Mujanovića.

Drugi razlog je to što ove članice smatraju da bi davanje kandidatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu bila nezaslužena nagrada dosadašnjim vlastima. Pogotovo je problem Milorad Dodik i njegovo konstantno blokiranje procesa, ratnohuškačka retorika te ono što evropske zemlje zbog njihovih interesa najviše zabrinjava - koketiranje sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.

U slučaju Francuske ne treba isključiti ni to što ova država ima prilično "tvrd" stav prema proširenju Evropske unije i upravo su oni 2019. godini blokirali otvaranje pregovora Albanije i Sjeverne Makedonije sa Evropskom unijom. Nakon toga je Francuska insistirala na uvođenju novih mehanizama pregovora za sve države koje žele biti članice EU.

Za Francusku može biti problematično i to što je Ministarstvo finansija BiH dalo negativno mišljenje za osnivanje Razvojne agencije Francuske u BiH.

Početkom godine ambasadorka Francuske u Bosni i Hercegovini je u intervju za Klix.ba navela da Francuska i dalje čeka povratnu informaciju u vezi sa posljednjom verzijom međuvladinog sporazuma o uspostavljanju i aktivnostima Francuske Agencije za razvoj u Bosni i Hercegovini.

"A priori, izgleda da nedostaje još samo odobrenje Vijeća ministara, ali blokada institucija na državnom nivou zaustavila je ovaj predmet", kazala je tada ambasadorica Christine Toudic.

Blokiranje reformskih procesa je upravo jedan od razloga zbog kojeg ove države ne žele da Bosni i Hercegovini dodijele kandidatski status.

Kandidatski status za Bosnu i Hercegovinu po brzoj proceduri je projekat evropskog komesara za proširenje koji dolazi iz Mađarske Olivera Varhelyija te bi odbijanje Francuske i Nizozemske da daju status moglo se smatrati i porukom Mađarskoj da ne može koristiti evropske institucije za svoje vanjskopolitičke interese dok se oštro suprotstavlja vanjskoj politici Evropske unije.

Za blokadu dodjeljivanja kanditatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu, dio krivice vjerovatno ide i na nametanje izmjena Izbornog zakona, koje je u izbornoj noći učinio visoki predstavnik Christian Schmidt. Kako su izvori potvrdili za Klix.ba, nezadovoljstvo ovom odlukom je vrlo veliko kod dijela evropskih država, a posebno u Nizozemskoj, koja smatra da su na ovaj način narušeni demokratski procesi i ugrožen put BiH ka Evropskoj uniji.