Federalni parlament
293

Zašto je SDP iznevjerio ekologe i oborio hitnu proceduru zakona o malim hidroelektranama

R. D.
Bunski kanali južno od Mostara, mjesto gdje se namjeravaju graditi male hidroelektrane
Bunski kanali južno od Mostara, mjesto gdje se namjeravaju graditi male hidroelektrane
Treba li Leonardo DiCaprio nakon federalnog premijera Fadila Novalića počet javno prozivati i predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Nermina Nikšića, pitaju se ekološki aktivisti nakon epiloga jučerašnje sjednice Federalnog parlamenta.

Zastupnički dom Federalnog parlamenta jučer je usvojio nacrt zakona kojim treba urediti problematiku gradnje malih hidrocentrala na vodotocima u Federaciji Bosne i Hercegovine, ali je zanimljivo da nije usvojio zakon u hitnoj proceduri.

Krivnja ekologa za usporavanje usvajanja zakona i vraćanje u formu nacrta otišla je prema zastupnicima iz SDP-a, koji su s kolegama iz DF-a bili protiv ubrzane procedure. Za su bili SDA, Naša stranka, PDA, HDZ je bio suzdržan...

U SDP-u su imali obrazloženje za takvo glasanje te su napisali kako su oni uvijek imali i i dalje imaju vrlo jasan stav protiv izgradnje malih hidroelektrana.

"I danas smo glasali za nacrt zakona kojim se to sprečava. Od početka smo insistirali na redovnoj proceduri zbog činjenice da imamo informacije o pripremi ustavnih tužbi od nezadovoljnih investitora koji su hitnost htjeli iskoristiti kao argument za naknadno rušenje zakona. Sudska praksa Ustavnog suda koji je u više navrata stavljao van snage zakone kao što su Zakon o radu ili zakoni u Kantonu Sarajevo zbog hitne procedure smatramo snažnim argumentom zbog kojeg smo svjesno štitili suštinu zakona i iskrenu namjeru. Nažalost, sve ukazuje na to da je Vlada FBiH kao predlagač svjesno išla u hitni postupak kako bi se pogodovalo investitorima da naknadno kroz tužbe sruše zakon", napisali su na svojoj službenoj stranici.

Da to baš i nije prošlo među ekolozima, ali i vlastitim članstvom govori i komentar na tu objavu nekadašnjeg predsjednika SDP-ovog Gradskog odbora Mostar i bivšeg federalnog zastupnika, Zorana Perića.

"Koji je pametnjaković ovo smislio, sad ste ostavili vremena da se izgradi bar još 50 centrala, dobro vas SDA vuče za nos", napisao je "drugovima" u komentaru Perić, inače poznati ekološki aktivista.

Komentar Perića na zvaničnoj Facebook stranici SDP-a
Komentar Perića na zvaničnoj Facebook stranici SDP-a

Dodatni razlozi sumnjivog glasanja SDP-a mogu se naslutiti i iz objašnjenja zastupnika Irfana Čengića, koji je uz "strah" od Ustavnog suda napomenuo i još nešto.

"Kao prilog javnoj raspravi sam danas imao diskusiju na Parlamentu, u kojoj sam naglasio da treba razmisliti da se Vladi FBiH da mogućnost da Uredbom propiše rijeke od izuzetne ekološke važnosti. Kao i da se analizira do koje snage su male hidroelektrane, jer do 10MW, kako je predloženo nacrtom, su zapravo i srednja postrojenja", naveo je Čengić.

Kritika ekološke zajednice u našoj zemlji bila je oštra, tako je Anes Podić iz Eko Akcije napisao: "Nismo SDA, ali i nama su tajkuni mili".

"Zahvaljujući DF-u i SDP-u, strankama koje u Parlamentu FBiH predvode Alma Kratina i Damir Mašić, tajkuni su dobili dodatno vrijeme za betoniranje naših rijeka", napisao je Podić.

Usvajanje zakona u redovnoj proceduri može trajati godinama, smatraju u Eko Akciji, Federalni zakon o zaštiti okoliša usvajan je cijelih osam godina.

"Hitno usvajanje zakona ne pada na Ustavnom sudu ako bi donošenje zakona u redovnom postupku moglo izazvati štetne posljedice za Federaciju, a svaki dan kašnjenja zabrane gradnje malih hidroelektrana donosi smrt nekoliko stotina metara riječnih tokova u Federaciji BiH. Nameće se zaključak da SDP svjesno obmanjuje javnost, poslušno radeći za tajkune, vlasnike malih hidroelektrana koji sad imaju dovoljno vremena da dovrše betoniranje rijeka", smatraju u Eko Akciji.