Zašto je SDP iznevjerio ekologe i oborio hitnu proceduru zakona o malim hidroelektranama
Zastupnički dom Federalnog parlamenta jučer je usvojio nacrt zakona kojim treba urediti problematiku gradnje malih hidrocentrala na vodotocima u Federaciji Bosne i Hercegovine, ali je zanimljivo da nije usvojio zakon u hitnoj proceduri.
Krivnja ekologa za usporavanje usvajanja zakona i vraćanje u formu nacrta otišla je prema zastupnicima iz SDP-a, koji su s kolegama iz DF-a bili protiv ubrzane procedure. Za su bili SDA, Naša stranka, PDA, HDZ je bio suzdržan...
U SDP-u su imali obrazloženje za takvo glasanje te su napisali kako su oni uvijek imali i i dalje imaju vrlo jasan stav protiv izgradnje malih hidroelektrana.
Da to baš i nije prošlo među ekolozima, ali i vlastitim članstvom govori i komentar na tu objavu nekadašnjeg predsjednika SDP-ovog Gradskog odbora Mostar i bivšeg federalnog zastupnika, Zorana Perića.
"Koji je pametnjaković ovo smislio, sad ste ostavili vremena da se izgradi bar još 50 centrala, dobro vas SDA vuče za nos", napisao je "drugovima" u komentaru Perić, inače poznati ekološki aktivista.
Dodatni razlozi sumnjivog glasanja SDP-a mogu se naslutiti i iz objašnjenja zastupnika Irfana Čengića, koji je uz "strah" od Ustavnog suda napomenuo i još nešto.
"Kao prilog javnoj raspravi sam danas imao diskusiju na Parlamentu, u kojoj sam naglasio da treba razmisliti da se Vladi FBiH da mogućnost da Uredbom propiše rijeke od izuzetne ekološke važnosti. Kao i da se analizira do koje snage su male hidroelektrane, jer do 10MW, kako je predloženo nacrtom, su zapravo i srednja postrojenja", naveo je Čengić.
Kritika ekološke zajednice u našoj zemlji bila je oštra, tako je Anes Podić iz Eko Akcije napisao: "Nismo SDA, ali i nama su tajkuni mili".
"Zahvaljujući DF-u i SDP-u, strankama koje u Parlamentu FBiH predvode Alma Kratina i Damir Mašić, tajkuni su dobili dodatno vrijeme za betoniranje naših rijeka", napisao je Podić.
Usvajanje zakona u redovnoj proceduri može trajati godinama, smatraju u Eko Akciji, Federalni zakon o zaštiti okoliša usvajan je cijelih osam godina.
"Hitno usvajanje zakona ne pada na Ustavnom sudu ako bi donošenje zakona u redovnom postupku moglo izazvati štetne posljedice za Federaciju, a svaki dan kašnjenja zabrane gradnje malih hidroelektrana donosi smrt nekoliko stotina metara riječnih tokova u Federaciji BiH. Nameće se zaključak da SDP svjesno obmanjuje javnost, poslušno radeći za tajkune, vlasnike malih hidroelektrana koji sad imaju dovoljno vremena da dovrše betoniranje rijeka", smatraju u Eko Akciji.