Zašto nije ostvaren plan da u Sarajevu od novembra bude zabranjeno korištenje uglja
Međutim, kako je za Klix.ba izjavio trenutni kantonalni ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Enver Hadžiahmetović, još ne postoje uslovi da se zabrani korištenje uglja.
"Napredak takve vrste nije moguće napraviti preko noći. Ne možemo pravno nekome zabraniti da koristi ugalj, jer ne možemo ulaziti u domove i provjeravati da li se koriste čvrsta goriva", smatra.
Ukazao je na to da se radi na tome da se to promijeni te je najavio da će se promjena desiti formiranjem komunalne policije. Istakao je da će njen zadatak biti provjeravanje koja vrsta energenta se koristi za grijanje.
Napomenuo je da je u toku izrada strategije za ograničavanje korištenja čvrstih goriva, a koja bi trebala biti na snazi do 2031.
Hadžiahmetović je podsjetio da je navedeno jedna od mjera za smanjenje zagađenja zraka, što je višedecenijski problem u Sarajevu. Istovremeno se vrši utopljavanje zgrada javnih institucija, u njima se osavremenjuju sistemi za grijanje, građanima se subvencionira ugradnja sistema za grijanje koji su ekološki prihvatljiviji. Obećano je da će se više ozelenjavati javne površine.
Zrak u glavnom gradu Bosne i Hercegovine jedan je od najzagađenijih na svijetu. To je posljedica prije svega korištenja čvrstih goriva za grijanje i toga što veliki broj građevina nije utopljen. Zagađenju doprinosi i veliki broj motornih vozila.