Cilj stručne rasprave je bio da se ukaže na probleme i ponude rješenja, a posebno u vezi s ažurnim brisanjem umrlih iz biračkog spiska, sačinjavanjem izvoda za raseljene osobe, ažuriranjem naziva ulica itd. Očekivano, najviše pažnje je posvećeno brisanju umrlih osoba iz Centralnog biračkog spiska.
Predsjedavajući Interresorne radne grupe i član Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIKBiH) Suad Arnautović kazao je da su na proteklim lokalnim izborima uočeni određeni problemi glede zadržavanja umrlih na Centralnom biračkom spisku, kao i neažuriranja određenih podataka, za šta su odgovorni isključivo lokalni matični uredi.
"Predstavnici ministarstava unutarnjih poslova i matičnih ureda su prezentirali svoja iskustva i pored ostalog istakli problem evidencije činjenice smrti za državljane BiH u inozemstvu. Pomenuta je i uloga nadležnih medicinskih ustanova koje imaju dozvolu za mrtvozorstvo i eventualno uvođenje obaveze za dostavljanje njihovih izvještaja nadležnim matičnim uredima", saopćeno je iz CIK-a BiH.
Komentari sa današnje rasprave će biti korišteni i za izradu finalnog Izvještaja Interresorne radne grupe za analizu stanja i predlaganje modaliteta uvođenja novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini koji će do 27. aprila biti dostavljen Vijeću ministara BiH.
Stručnoj raspravi prisustvovali su predstavnici entitetskih i kantonalnih ministarstava unutarnjih poslova, predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH, Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, Ministarstva za izbjeglice i raseljene osobe RS te predstavnici pojedinih matičnih ureda.