Zbog svađe SDA i HDZ-a još nema aktivne mjere pomoći za ekonomiju Hercegovine
Usvajanje korona-zakona u HNK je kasnilo te se pravdalo kako će biti najbolji, a kada je konačno usvojen u kantonalnoj Skupštini 28. maja je njegova implementacija blokirana jer su se političke partije SDA i HDZ posvađale oko Zakona o izvršenju budžeta i prekinule rad Skupštine.
Od tada do danas ništa se nije pomjerilo s mrtve tačke, iako su privrednici i zastupnici iz opozicije upućivali apele ukazujući na problem ekonomije i tražili da se ispred političkih interesa stavi privreda kao ključni problem, ipak SDA i HDZ stavove još nisu približili.
Zastupnik SDP-a Aner Žuljević kaže kako je trenutno stanje u HNK pokazatelj neodgovornih vodećih političara, te napominje kako su se SDA i HDZ prvo svađali oko kontrole civilne zaštite, a sad i oko toga ko će i kako dijeliti javni novac.
"U ponedjeljak ćemo zatražiti pojedinačno podršku od svih zastupnika bez obzira na stranku da nam se pridruže potpisom na zahtjev, pa ćemo vidjeti hoće li odlučiti savjest ili stranačka disciplina. Činjenica je da svaki dan odlaganja usvajanja budžeta mi komplikujemo i ekonomsku i socijalnu sliku kantona“, kazao je Žuljević za Klix.ba.
On ističe da je to jedini raspoloživi mehanizam koji za sada može primjetniji.
"Još jednom podsjećamo i SDA i HDZ da je privreda na koljenima, a radnici svaki dan ostaju bez posla i da im je dužnost da se odgovornije ponašaju, efikasnije dogovaraju i završavaju obaveze koje su nužne da sto prije aktiviramo pomoć ekonomiji. U ovoj kriznoj situaciji mi trebamo ozbiljne političare koji će svojom odgovornošću kroz brze odluke, bez sukoba i s jednostavnim planovima transparentnog utroška novca pokazati da su dorasli momentu u kojem smo se našli. Građani jednostavno vise nemaju vremena, a ni živaca za igre prijestolja koje gledaju zadnjih 25 godina“, kaže Žuljević.
Iz Asocijacije poduzetnika Hercegovine (APH) ističu kako su zaprepašteni činjenicom da je zbog svađa političkih partija u HNK ekonomija dovedena do očaja, te upozoravaju da bi zbog toga mogle biti nesagledive posljedice.
"Već je preko 1.500 ljudi ostalo bez posla, a privredni subjekti se zbog teškog stanja zatvaraju ili su pred zatvaranjem, jer nemaju pomoći koju su očekivali. Zbog toga pozivamo zastupnike u Skupštini HNK da političke prijepore, u službi predizbornih potreba svojih stranaka, za trenutak ostave po strani i okrenu se spašavanju firmi i radnih mjesta", ističu poduzetnici.
Podsjećaju da bez potpore privrednim subjektima HNK direktno ugrožava opstanak kompanija, radnih mjesta i buduće punjenje budžeta, što znači da ni korisnici budžetskih sredstava neće biti zaobiđeni krizom. Naglašavaju kako se ovdje radi o narušavanju ukupne ekonomske stabilnosti kantona, ukoliko zakon uskoro ne bude u primjeni.
"Političke stranke od čijih ruku u kantonalnoj skupštini sve zavisi, jedine snose odgovornost za provedbu korona-zakona, a onima kojima je namijenjena finansijska pomoć Vlade HNK, neće biti od koristi međusobno prebacivanje odgovornosti između političkih stranaka. Poduzetnici ne samo da očekuju žurnu primjenu korona-zakona, nego i što aktivniji pristup Vlade HNK i Ministarstva privrede u njegovoj realizaciji, kako on ne bi (p)ostao ''najbolji korona-zakon'' samo na papiru“, poručuju iz Asocijacije poduzetnika Hercegovine.