Akcija SIPA-e
53

Zdravko Mamić priveden u Međugorju

Klix.ba
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Pripadnici SIPA-e priveli su Zdravka Mamića. Međunarodnu potjernicu za Mamićem, koji je u Hrvatskoj prvostepeno osuđen na šest i po godina zatvora, a prije toga je prebjegao u BiH, raspisao je Županijski sud u Osijeku, saznaje Žurnal.

Bjegunac od hrvatskog pravosuđa, bivši izvršni direktor zagrebačkog NK Dinamo Zdravko Mamić uhapšen je na području Međugorja, saznaje Žurnal iz policijskih izvora.

Županijski sud u Osijeku, koji je Mamića prvostepeno osudio na šest i po godina zatvorske kazne, raspisao je domaću i međunarodnu potjernicu te izdao poseban nalog za njegovo hapšenje na području zemalja Evropske unije. Dan uoči izricanja presude Zdravko Mamić je prešao na teritoriju Bosne i Hercegovine.

Prema njegovim tvrdnjama u medijskim istupima, posjeduje uvjerenje o bh. državljanstvu na osnovu kojeg je predao zahtjev za dobijanje svih bh. dokumenata.

Prema zakonskoj proceduri, Mamić će biti priveden u Sud BiH, gdje bi esktradicioni sudija trebao utvrditi koje dokumente posjeduje. Ukoliko ima validne dokumente o posjedovanju bosanskohercegovačkog državljanstva, Mamić u skladu sa zakonskim propisima neće do daljnjeg moći biti izručen Hrvatskoj.

Podsjetimo, u slučaju da je Republika Hrvatska raspisala potjernicu za osobom koja nema državljanstvo BiH, slučaj bi išao prema Ministarstvu pravde BiH i Republika Hrvatska bi tada imala rok od 40 dana da BiH, odnosno Ministarstvu pravde, dostavi potrebnu dokumentaciju za ekstradiciju hrvatskog državljanina. Tada bi ministar pravde Bosne i Hercegovine donio odluku o izručenju.

U slučaju Zdravka Mamića, koji posjeduje državljanstvo BiH, koji je prvostepenom presudom osječkog suda osuđen na 6,5 godina zatvora, teško je procijeniti koje bi poteze mogla poduzeti Hrvatska kako bi on, alfa i omega hrvatskog nogometa, kako ga nazivaju, završio na teritoriji te zemlje.

Član 34. Zakona o međunarodnopravnoj pomoći u krivičnim stvarima kaže da se državljanin BiH ne može izručiti drugoj zemlji za izvršeno krivično djelo na području te zemlje, izuzev ako bilateralnim ugovorom o izručenju nije drugačije definisano.

Bosna i Hercegovina i Hrvatska imaju bilateralni ugovor, ali taj ugovor datira iz novembra 2012. godine. Ali ako su krivična djela izvršena prije tog perioda, a Mamića se tereti za djela iz 2008. i 2009. godine, onda nema elementa za izručenje.