Kongres u Neumu
161

Željko Obradović: Usklađivanje i integracija zemljišnih knjiga i katastra je nužnost

G. Š.
Peti kongres o katastru u Bosni i Hercegovini s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom "Zemljišna administracija podloga za ekonomski razvitak" od 27. do 29. septembra u Neumu će okupiti brojne stručnjake iz sektora zemljišne administracije.

Tim povodom direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove (FGU) Željko Obradović je kazao kako će u skladu sa motom kongresa lično prezentirati kako FGU vidi jedan uspješan sistem zemljišne administracije, koji maksimalno podržava ekonomski razvitak.

"Zapravo je to prezentacija trenutnih projekata i aktivnosti, ali i vizije sustava koji FGU planira izgraditi. Bit će prezentirana nova arhitektura zemljišnoknjižnog i katastarskog informacijskog sustava u F BiH i projekt izlaganja na javni uvid podataka izmjere i katastarskog klasiranja zemljišta, a predstavit ćemo i planirane projekte te aktivnosti", kazao je Obradović.

Peti kongres koji se održava u organizaciji Geodetskog Društva HB smatra veoma značajnim zbog veoma važnih predavača i tema o kojim će se govoriti.

"Tu je u prvom redu predavanje direktora Geodetske uprave Slovenije i člana Upravnog odbora Eurogeographics-a Tomaža Peteka o „Green Deal“ (zelenom dogovoru), tokom koga će se sudionici kongresa moći upoznati s aktualnostima i izazovima s kojima se sektor zemljišne administracije susreće u EU. Drugim predavanjem profesora Nedima Tune s Geodetskog odsjeka Građevinskog fakulteta u Sarajevu obilježit ćemo 70 godina od početka nove izmjere teritorija BiH. Zaključno će Maho Taso govoriti o važnosti registra cijena nekretnina za pravilno funkcioniranje tržišta nekretnina", pojasnio je Obradović.

Pored toga bit će prezentirana 23 rada koji dolaze iz BiH, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Austrije, što je značajno za svakodnevni rad geodetskih stručnjaka.

"Zakon o infrastrukturi prostornih podataka je usvojen 2021. godine i FGU je prepoznata kao središnja točka infrastrukture prostornih podataka u Federaciji BiH. Uspostavljen je Geoportal infrastrukture prostornih podataka i već je postavljen značajan set harmoniziranih podataka", kazao je Obradović.

Ističe da se puno energije troši na edukaciju vlasnika (subjekata) prostornih podataka.

"Najvažniji su nam naši korisnici i nastojimo pružiti što bolje podatke o nekretninama. Zahvaljujući projektu 'Registracija nekretnina' u Federaciji BiH je usaglašeno 62 posto katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka i to pretežito u urbanim prostorima, a stvoreni su i kvalitetniji uslovi za rad katastarskih i zemljišnoknjižnih ureda. U toku je izlaganja podataka izmjere što nam predstavlja poseban izazov. Uspostavlja se katastar komunalnih uređaja, a digitalni adresni registar je uspostavljen u 35 općina, dok je u 20 općina i gradova u toku priprema za označavanje. Od početnih 40 posto bb adresa, došli smo do 14 posto adresa koje nose bb oznaku u Federaciji BiH", naglasio je Obradović.

Kaže kako je zadovoljan dosadašnjim rezultatima, jer su svi podaci u digitalnom obliku i ono što željno čeka je usvajanje Zakona o elektronskom potpisu. Na taj način bi se pojednostavile i pojeftinile sve usluge u domeni sektora zemljišne administracije.

"Uz potrebu donošenja Zakona o digitalnom potpisu potrebno je i pojednostaviti sistem zemljišne administracije u FBiH. Na tehničkom nivou radimo na integraciji katastra i zemljišne knjige kroz novu arhitekturu katastarskog i zemljišnoknjižnog informacijskog sistema, ali mislim da je budućnost zemljišne administracije Federacije BiH u institucionalnoj integraciji katastra i zemljišne knjige i to nam je veliki izazov", zaključio je Obradović.