Žene Srebrenice o Hajri Ćatić: Naša heroina je živjela za istinu i pravdu
Predsjednica Udruženja Žene Srebrenice Hajra Ćatić preminula je proteklog utorka, bez da je dočekala da pronađe posmrtne ostatke svoga sina Nihada, koji je ubijen u genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici.
Ćatić se sve protekle godine borila za istinu o Srebrenici i pronalasku kostiju svih pogubljenih u genocidu. Živjela je sa posebnom željom – da njen sin pod nadimkom Nino pronađe vječni smiraj. To, nažalost, živa nije dočekala, a simbolika se poigrala i sa njenom sudbinom te će ona biti sahranjena u rodnoj Srebrenici, upravo na 11. dan u mjesecu.
Današnje mirno okupljanje žena Srebrenice u Tuzli, osim podsjećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima te sporosti ekshumacija i identifikacija, iskoristile su i za ukazivanje na značaj Hajre Ćatić na njihovom dugogodišnjem putu za pravdu i istinu.
"Naša draga Hajra danas se u Srebrenici sahranjuje, nakon svih godina golgote kroz koju je prolazila. Nikada nije posustajala, a meni je govorila: 'Da mi je samo da nađem moga Ninu dok nisam umrla'. To se nije desilo, iako je sve radila da ga pronađe. Bili smo joj u posjeti u Sarajevu 12. oktobra, nije bila dobro, ali smo se nadali da će bitku dobiti", kazala je članica Udruženja Žene Srebrenice Habiba Mašić.
Tegobnim glasom Mašić je razgovor s novinarima nastavila riječima da je Ćatić bila istinska heroina koja je sebe u cijelosti dala za Srebrenicu, odnosno za istinu i pravdu.
"Željela je da se žrtve pronađu i dostojanstveno ukopaju. Žao mi je što barem nije pronašla jednu kost svoga sina kako bi obilježila mjesto njegovog smiraja. Ali, sudbina je drugačije htjela", dodala je Mašić.
U izuzetno teškom danu, Srebreničanke su danas dobile podršku i ostalih građana Tuzle, među kojima su se našli i učenici Behram-begove medrese i Srednje medicinske škole. Također, tu su bili i predstavnici Medžlisa Islamske zajednice u Tuzli, koji su poručili da su njihova obaveza i dužnost pružanje podrške majkama Srebrenice.
"Ovaj 11. dan u mjesecu je poseban zbog dženaze rahmetli Hajri Ćatić. Allaha molimo da joj džennet podari i grijehe oprosti. Mi ćemo ustrajati na ovom putu, a za svaki odlazak jednog člana iz ove grupe potrudit ćemo se da dođe mnogo drugih. Naša je dova da izdržimo i Allaha molimo da ovim ljdima podari snagu, strpljenje i sve ono što je potrebno da izdrže bol koji im je nanesen nekada davno i koji i dalje traje", poručio je imam Čaršijske džamije u Tuzli Sifet efendija Suljić.
Još uvijek se traga za kostima više od hiljadu žrtava genocida, a majke umiru bez da su pronašle svije najmilije. Žene Srebrenice danas su poručile da će nastaviti put istine i pravde koji je započela Ćatić jer im je to postala glavna misija nakon 11. jula 1995. godine.