Zeničani i ove zime na starim kotlovima, rad nove toplane planiran početkom 2021. godine
Izgradnja zeničke Toplane počela je u januaru 2019. godine, a projekt je dogovoren prije tri godine s potpisnicima, u prvom planu kompanijom ArcelorMittal Zenica koja u ovom projektu ima 50-postotno učešće, Gradom Zenicom kao 20-postotnim učesnikom te finskim kompanijama koje učestvuju s po 15 posto kapitala.
Sredstva su većinskim dijelom osigurana preko Evropske banke za obnovu i razvoj, čak 80 posto, dok je ostalih 20 posto osnovni kapital projekta. Direktor kompanije ArcelorMittal Zenica Nikhil Mehta u obraćanju javnosti je kazao kako je ovaj projekt izuzetno važan za ArcelorMittal i Zenicu te da ga EBRD smatra ujedno i zelenim projektom.
"Višestruke su koristi koje uključuju zaštitu okoliša čime će SO2 iz pogona Energetike biti smanjen. Također, grijanje u gradu će biti stabilno, što je veoma bitno za Zenicu, a doći će i do smanjenja troškova, uštede energenata i zaštite životne sredine", pojasnio je Mehta.
Pojasnio je da je ugovor s Gradom Zenicom potpisan na sedam godina, što znači da će građani Zenice imati nepromijenjenu cijenu grijanja u narednih sedam godina.
"Od 2021. godine ćemo imati stabilno grijanje i stabilnu energiju na raspolaganju za ArcelorMittal Zenica. Ovaj projekt je dobro osmišljen i jedan je od najboljih za energiju, očuvanje okoliša i hvala svima koji su nam pomogli da ovaj projekt postane stvarnost", zaključio je Mehta.
Šef operacije u kompaniji AMZ na poslovima Toplane Zenica Emir Krgo je pojasnio kako je koronavirus otežao izvođenje radova, ali da su na najbolji način uz koordinaciju i organizaciju organizovali rad pet-šest firmi na jednom mjestu.
Vanjski cjevovodi za paru završeni su u 95-postotnom obimu, a očekuje se da će kotlovi proizvoditi paru od decembra ove godine. Međutim, s obzirom na to da grijna sezona počinje 15. oktobra građani Zenice će se grijati do prvog kvartala 2021. po starom sistemu grijanja, a zvanični datum kada će biti osposobljen novi sistem grijanja grada još nije poznat.